2025-yilda chet elda o`qish uchun top 10 bakalavriat dasturi (2-qism)
Chet elda ta'lim olish nafaqat bilim olish, balki yangi madaniyatlarni o'rganish va global tarmoqni kengaytirish imkonini beradi. 2025-yilda chet elda bakalavriat dasturini tanlashda eng yuqori baholangan va talabgorlik darajasi yuqori bo'lgan universitetlar va dasturlari talaygina, bundan avvalgi postda ularning askari bilan tanishdik. Quyida esa siz uchun eng yaxshi bakalavriat dasturlari haqida kengroq ma’lumot beramiz.
6. Psixologiya
Inson ongining qanday ishlashini tushunishga qiziqasizmi? Ushbu murakkab fanni tushunishni va boshqalarga hayotlarini yanada yaxshiroqo'tkazishiga yordam berishni yoki yangi mavzularni tadqiq qilishni xohlaysizmi? Unda xalqaro talabalar orasida 6-o‘rinda turgan ushbu mashhur o‘qish variantini tanlang va rivojlanayotgan ilm-fan bir qismi bo‘lish imkoniyatini qo‘lga kiriting. Mashhur xalqaro ta’lim maskanlari:  Vestklif Universiteti, Sent Luis Universiteti
7. Biologiya
Tabiiy olam va uning juda ko’p sohalari mavjud. Ba'zilari kashf etilgan, ko'pchilik esa hali noma'lum, ilmiy izlanishlarga  qiziqishi bor odamlar uchun sirli fandir. Shuning uchun biologiya diplomlari xalqaro talabalar orasida mashhur bo‘lib qolmoqda.
Mashhur xalqaro ta’lim maskanlari:I.M Sechenov nomidagi birinchi Moskva davlat Tibbiyot Universiteti, Sidney Universiteti
8. Muhandislik va Texnologiya
Qaysi davrda yashashingizdan qat'iy nazar, muhandislik hech qachon eskirmaydi. Ilki asboblar ixtiro qilinganidan beri, muhandislikdan foydalanib, hayot sifatini oshirish va rivojlantirishga intilamiz. Shunday qilib, agar ilm-fanga qiziqsangiz va bugungi texnologik taraqqiyotning bir qismi bo‘lishni xohlasangiz, unda Muhandislik diplomini qo’lga kiritish haqida o’ylab koring.
Mashhur xalqaro ta’lim maskanlari: Sedjon Universiteti, Varshava Politexnika Universiteti
9. Tibbiyot
Tibbiyot har doim dolzarb kaslardan biri bo’lgan. Lekin, shifokor yoki hamshira bo‘lish bilangina cheklanib bo’lmaydi. Laboratoriya tadqiqotlarini olib borishingiz, kasalliklarni o‘rganishingiz yoki ularga dori vositalari orqali davolash usullarini topishga harakat qilishingiz mumkin.
Mashhur xalqaro ta’lim maskanlari: Irkutsk Davlat tibbiyot Universiteti, Lids Universiteti
10. Mexanika Muhandisligi
Mexanika muhandisligi mashinalar, transport vositalari va innovatsion yechimlarni loyihalashga qiziqqanlar uchun doimo eng yaxshi tanlovlardan biri bo‘lib qoladi. Avtomatlashtirish, robototexnika va qayta tiklanuvchi energiya sohalarining rivojlanishi bilan mexanika muhandislari bugungi kunda har qachongidan ham muhimroq.

Топ-10 программ бакалавриата для обучения за рубежом в 2025 году (Часть 2)
Обучение за границей — это не только получение знаний, но и возможность познакомиться с новыми культурами и расширить свою глобальную сеть. В 2025 году существует множество высоко оцененных университетов и программ с большим спросом. В предыдущем посте мы рассмотрели начальную часть, а здесь предоставим более подробную информацию о лучших программах бакалавриата.
6. Психология
Вас интересует, как работает человеческий разум? Хотите изучать эту сложную науку, помогать другим улучшать свою жизнь или заниматься новыми исследованиями? Тогда выберите этот популярный вариант обучения, занимающий 6-е место среди международных студентов, и станьте частью развивающейся науки.
Популярные международные университеты: Университет Вестклифф, Университет Сент-Луис
7. Биология
Таинственная наука для тех, кто интересуется природным миром и его многочисленными видами, часть из которых уже открыта, а многие остаются неизвестными. Именно поэтому дипломы по биологии остаются популярными среди международных студентов.
Популярные международные университеты: Первый Московский государственный медицинский университет им. И.М. Сеченова, Сиднейский университет
8. Инженерия и технологии
Независимо от эпохи, инженерия никогда не теряет актуальности. С момента изобретения инструментов инженерия используется для улучшения качества жизни и развития общества. Если вас интересуют науки и вы хотите стать частью современных технологических достижений, подумайте о получении степени в области инженерии.
Популярные международные университеты: Университет Седжон, Варшавский политехнический университет
9. Медицина
Медицина всегда была одной из самых востребованных сфер. Но быть врачом или медсестрой — это не единственный вариант. Вы можете заниматься лабораторными исследованиями, изучать болезни или работать над поиском методов лечения и медикаментов.
Популярные международные университеты: Иркутский государственный медицинский университет, Университет Лидс
10. Механическая инженерия
Механическая инженерия всегда была отличным выбором для тех, кто интересуется проектированием машин, транспортных средств и инновационных решений. С развитием автоматизации, робототехники и возобновляемых источников энергии механические инженеры становятся еще более востребованными.
Популярные международные университеты: Рижский технический университет, Университет науки и технологий