Nagoya universiteti 1939-yilda tashkil etilganidan buyon mamlakatning yetakchi universitetlaridan biriga aylangan yetti imperator universitetlaridan biri hisoblanadi. Ta'lim va tadqiqot uchun o'zining asosiy falsafasini o'rnatgan holda, u universitetga tadqiqotda yuqori standartlarga erishish imkonini beradigan noyob ta'lim va tadqiqot tizimini yaratdi, shu bilan birga Yaponiyaning etakchi etakchilarini tarbiyaladi, buni Yaponiyaning fan bo'yicha Nobel mukofoti laureatlarining deyarli uchdan bir qismini tashkil etishi tasdiqlaydi. . Ushbu muvaffaqiyat Nagoya universitetining an'anaviy va qat'iy fikrlashdan xoli ta'lim va tadqiqotni rag'batlantiradigan liberal va jonli xarakteri bilan bog'liq. Xalqaro nuqtai nazardan, Nagoya universiteti Yaponiyadagi xalqaro talabalar sonining eng yuqori ko'rsatkichlaridan biri bo'lib, xorijdagi institutlar bilan 200 ga yaqin xalqaro akademik almashinuv shartnomalariga ega. Nagoya universiteti chinakam jahon darajasidagi universitetga aylanganidan g'ururlanadi va yanada ko'proq mavqega ega bo'lishni va eng yaxshi universitetlar bilan raqobatlashishni maqsad qilgan.
Nagoya universiteti Yaponiyaning eng yaxshi o'nta universitetlari qatoriga kiradi. Universitet doimiy ravishda Yaponiyaning eng yaxshi ta'lim muassasalarining eng yaxshi 5% qatoriga kiradi. Mutaxassislarning fikriga ko'ra, eng yaxshi yo'nalishlar ko'rib chiqilishi mumkin: "San'at va gumanitar fanlar", "Muhandislik va texnologiya", "Hayot fanlari va tibbiyot", "Tabiiy fanlar", "Ijtimoiy fanlar va menejment", "Fizika", "Kimyo" . Universitet o'qitish sifati bo'yicha eng yaxshi 200 talikka kiradi. Xalqaro reytinglarga ko'ra, universitet butun dunyo bo'ylab ish beruvchilar orasida ajoyib obro'ga ega.
Universitet tarkibi. Nagoya universiteti o'rta darajadagi universitet bo'lib, 16 000 dan ortiq talabalarga ta'lim beradi. Universitetning qabul komissiyasi mahalliy va xorijiy fuqarolardan hujjatlarni qabul qiladi. Shuni ham hisobga olish kerakki, talabalar orasida har 8-o‘quvchi chet eldan kelgan. Akademiya. ta'lim muassasasining tarkibi 2500 nafar o'qituvchidan iborat. Universitet talabalar va universitet xodimlari uchun xalqaro almashinuv dasturlarida faol ishtirok etadi. Ta'lim muassasasi Twitter, Youtube, Facebook ijtimoiy tarmoqlarida taqdim etilgan.
universitet infratuzilmasi. Universitet o'z kutubxonasiga ega. Ta'lim muassasasi talabalarga kampusda yashashga ruxsat beradi.
Chet elda ta'lim - Rossiya va MDH davlatlaridan kelgan ko'plab talabalarning ko'k orzusi. Buning sababi ko'pincha mahalliy ta'lim tizimidan norozilikdir va, afsuski, buning sabablari bor. Stereotiplardan farqli o'laroq, xorijiy universitetga kirish qiyin emas, asosiysi bunga tayyorgarlik ko'rishdir. Va birinchi navbatda mamlakat va byudjet haqida qaror qabul qilish kerak.

Nagoya University, since its foundation in 1939, is one of seven imperial universities which has developed into one of the nation’s leading universities. Having established its basic philosophy for teaching and research it has created a unique system of education and research allowing the university to achieve high standards in research, while cultivating Japan’s foremost leaders, as evidenced by its accounting for almost one third of Japan’s Nobel laureates in Science.
This success is attributed to the liberal and vibrant character of Nagoya University which encourages education and research that is free from traditional and rigid thinking. From an international perspective, Nagoya University boasts one of the highest ratios of international students in Japan, having close to 200 international academic exchange agreements with overseas institutions. Nagoya University is proud to have developed into a truly world-class university, and aims to gain even further ground and compete with the top universities.
Nagoya University is ranked among the top ten universities in Japan. The university is consistently ranked in the top 5% of Japan's top educational institutions. According to experts, the best areas can be considered: "Art and Humanities", "Engineering and Technology", "Life Sciences and Medicine", "Natural Sciences", "Social Sciences and Management", "Physics", "Chemistry" . The university is in the top 200 for the quality of teaching. According to international rankings, the university has an excellent reputation among employers around the world.
Education abroad is the blue dream of many students from Russia and the CIS countries. The reason for this is often dissatisfaction with the domestic education system, and, alas, there are reasons for this.
Contrary to stereotypes, it is not difficult to enter a foreign university, the main thing is to prepare for this. And the first thing to do is to decide on the country and budget.