Yaqin Sharq Texnik Universiteti
Yaqin Sharq Texnik Universitetining Shimoliy Kipr Kampusi, Turk universitetining birinchi chet el shaharchasidir. U 2000 yilda METUga Shimoliy Kipr Turk Respublikasi hukumatlari tomonidan yuborilgan va 2003 yilda asosiy qonun tomonidan qabul qilingan taklifga binoan tashkil etilgan. Shimoliy Kiprning Guzelyurt tumanida joylashgan kampus hozirgi kunda 15 ta bakalavr va 5 ta magistratura dasturini taklif etadi, bu esa akademiyaning repertuarini va Turkiyaning Anqara shahridagi kampusda sifatli saqlanishini ta'minlaydi.
YANGILANGAN METU TA'LIM SIFATI
Shimoliy Kipr yotoqxonasi barcha o'quv va ma'muriy ishlar bo'yicha Yaqin Sharq Texnik Universitetiga tegishli bo'lib, o'z kampusida qo'llaniladigan bir xil ta'lim standartlari va qoidalariga muvofiq ishlaydi. Shunday qilib, Shimoliy Kipr yotoqxonasi tanqidiy va ijodiy fikrlash, intizom va motivatsiya va talabalarga bo'lgan ishonchni rivojlantirishga qaratilgan yuqori martabali universitetda o'qish uchun yana bir imkoniyat beradi. Shuningdek, u muloqot qilish, samarali hamkorlik qilish, yangi muammolar va sharoitlarga moslashish qobiliyatini, shuningdek, tadbirkorlik ko'nikmalari va axloqiy me'yorlarni o'rgatadi. Shimoliy Kipr kampusi bitiruvchilari o'zlarining diplomlarini METU rektori imzolagan diplom bilan birga Anqara (Turkiya) da bo'lib o'tgan METU bitiruv marosimida bitiruvchilar bilan birgalikda oladi va 120 ming a'zolardan iborat METU bitiruvchilari tarmog'iga kiradi.
ULARNING BITIRUVCHILAR ULARNING FAXRI
Hozirda Shimoliy Kipr METU kampusida taxminan 3150 talaba tahsil olmoqda. Talabalar shaharchasi, METUning 60 yillik tajribasidan foydalanib, ilhomlantiruvchi kurslar va innovatsion tadqiqot imkoniyatlari bilan boy va qiyin ta'lim beradi. METU global ongga ega bo'lgan yangi avlod liderlarini tayyorlamoqda. O'zining qisqa tarixida Shimoliy Kiprdagi METU kampusini 1600 dan ortiq talabalar bitirdilar, ularning deyarli barchasi Turkiyada akkreditatsiyadan o'tgan institutlar va tashkilotlarda lavozimlarni egallab, xalqaro METU diplomi tufayli butun dunyoda tan olingan.
AJOYIB ME'MORCHILIGI BILAN TANILGAN
Shimoliy Kipr METU kampusi tashkil etilganidan beri uning me'morchiligi uchun ko'plab mukofotlar va tan olingan. Keng ko'kalamzorlik bilan o'ralgan u landshaftning estetik fazilatlari bilan boyitilgan tinch yashash muhitini zamonaviy o'quv, o'quv va ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan birlashtiradi. Talabalar shaharchasi Guzelyurt shahridan 5 km masofada, Troodos tog'larigacha cho'zilgan sitrus bog'lari vodiysi yonida joylashgan. Kiprning janubida.
IMPRESSIV ZAMONAVIY USKUNALAR  VA KATTA KUTUBXONA KOLLEKSIYALARI
METU Shimoliy Kipr yotoqxonasi, mahalliy hamjamiyat bilan bog'langan va unda ishtirok etgan, zamonaviy tuzilishida barcha xizmatlardan foydalangan holda, madaniy va konferentsiya markazida turli tadbirlarni o'tkazadi. Talabalar shaharchasi yuqori sifatli tadqiqot muhiti uchun zarur bo'lgan barcha jihozlar va manbalarga, shu jumladan eng yangi texnologiyalar bilan jihozlangan laboratoriyalarga tezkor kirish imkoniyatini taqdim etadi; ODTU Ankara Kampus Kutubxonasining bir qismi bo'lgan kutubxona va elektron va onlayn ma'lumotlar bazalarining boy va xilma-xilligi.
SPORT VA MADANIY FAOLIYAT
Ta'lim faqat sinf bilan cheklanmaydi, degan printsipga asoslanib, Shimoliy Kipr METU kampusi ijtimoiy, madaniy va sport tadbirlariga alohida e'tibor beradi va sog'lom turmush tarzi va talabalar shaharchasining o'zini o'zi rivojlantirishga intiladi. Kampus ajoyib dam olish imkoniyatlari bilan ta'minlangan, jumladan, sport markazi, toqqa chiqishga mo'ljallangan devor, tennis kortlari, Astro Turf futbol maydonchasi va ochiq hovuz. Talabalar shaharchasi va 40 dan ortiq talabalar birlashmasi tomonidan tashkillashtirilgan ko'plab tadbirlar talabalarning ijtimoiy rivojlanishini yaxshilashga yordam beradi va ularga o'z qobiliyatlari va qobiliyatlarini namoyish etish imkoniyatini beradi. Talabalar shaharchasi turli xil madaniy kelib chiqishi, fuqarolari tajribasi va istiqbollari bilan boyitilgan va o'zaro hurmat va ijobiy ishtirok etish tamoyillariga asoslangan ideal o'quv muhitini taklif etadi. Talabalar boshqa madaniyatlarni boshdan kechiradigan va bir-birlaridan o'rganishgan ushbu o'quv muhiti ularni global jamiyatda yashash va ishlashga tayyorlaydi.
YASHIL KAMPUS UCHUN YASHIL QADAM
METU da atrof-muhitni ko'kalamzorlashtirish barqarorlikning shartidir. METU Anqara tajribasidan foydalanib, turli xil amaliyotlar va tadbirlar, shu jumladan tegishli sohalardagi tadqiqotlar orqali Shimoliy Kiprda Yashil Kampusga aylanishni maqsad qilgan. Kampusning elektr energiyasining 20 foizini ishlab chiqarishga mo'ljallangan quyosh elektr stantsiyasi 2016 yilda ish boshladi. Shimoliy Kipr METU tomonidan belgilangan va belgilangan maqsadlar besh yil ichida o'rtacha energiya iste'molini yoz davrida kamida 10% ga kamaytirishdir. Shu bilan uglerod izini, shuningdek, shaharchaning qattiq chiqindilarini kamaytiradi. Uning obodonlashtirish loyihalari yorug'lik energiyasini iste'mol qilishni 30% ga kamaytirish, suv sarfini minimallashtirish va "Bike First" va "Yo'lni baham ko'ring" tashabbuslarini o'z ichiga oladi. Shubha yo'qki, talabalarning ushbu tadbirlarda faol ishtirok etishlari namunali Yashil Kampusni yaratishda asosiy harakatlantiruvchi kuch bo'ladi.
Biz sizning Kiprda Yaqin Sharq Texnik Universitetida o’qishni boshlashingiz uchun qanday yordam berishimiz mumkin?

Ближневосточный Технический Университет
Северный кипрский кампус ближневосточного технического университета является первым зарубежным кампусом турецкого университета. Он был основан в соответствии с приглашением, направленным в METU правительствами Турецкой Республики Северного Кипра в 2000 году, и принятым основным законом в 2003 году. Расположенный в районе Гюзельюрт на Северном Кипре, кампус в настоящее время предлагает 15 программ бакалавриата и 5 программ магистратуры, обеспечивающих академический репертуар и качество, сохраняемое в кампусе в Анкаре, Турция.
ОБНОВЛЕННОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ КАЧЕСТВО METU
Кампус Северного Кипра приписывается к Ближневосточному техническому университету по всем академическим и административным вопросам и действует в соответствии с теми же образовательными стандартами и политиками, которые применяются в его родном кампусе. Таким образом, кампус Северного Кипра предоставляет еще одну возможность учиться в высокопоставленном университете, приверженном развитию критического и творческого мышления, самодисциплины и мотивации, лидерства и уверенности в студентах. Также, он обучает способности общаться и эффективно сотрудничать и адаптироваться к новым вызовам и обстоятельствам, а также с предпринимательскими навыками и этическими стандартами. Выпускники кампуса Северного Кипра получают свои дипломы, подписанные ректором METU, вместе с выпускниками кампуса на выпускной церемонии METU в Анкаре, Турция, и становятся частью сети выпускников METU, насчитывающей более 120 000 членов.
ИХ ВЫПУСКНИКИ - ИХ ГОРДОСТЬ
Приблизительно 3150 студентов в настоящее время учатся в кампусе METU Северного Кипра. Кампус извлекает выгоду из 60-летнего опыта и знаний METU, предоставляя богатое и сложное образование с вдохновляющим выбором курсов и инновационных исследовательских возможностей. METU готовит новые поколения лидеров, которые обладают глобальным мышлением. За свою короткую историю более 1600 студентов окончили кампус METU на Северном Кипре, почти все из которых занимают должности в учреждениях и организациях, аккредитованных в Турции и признанных во всем мире благодаря их международно-признанному диплому METU.
ЗНАМЕНИТ СВОЕЙ УНИКАЛЬНОЙ АРХИТЕКТУРОЙ
С момента своего основания, кампус METU Northern Cyprus получил множество наград и признания за его архитектуру. Расположенный в обширной зелени, он сочетает в себе мирную среду обитания, обогащенную эстетическими качествами ландшафта, с современными средствами обучения, преподавания и исследований. Кампус удобно расположен в 5 км от города Гюзельюрт, рядом с долиной, полной цитрусовых садов, которые простираются до гор Тродос на юге Кипра.
ВПЕЧАТЛЯЮЩИЕ КУЛЬТУРНЫЕ СОСТОЯНИЯ И БОЛЬШИЕ БИБЛИОТЕЧНЫЕ КОЛЛЕКЦИИ
Кампус METU Северного Кипра, связанный с местным сообществом и участвующий в нем, проводит различные мероприятия в Центре культуры и конференций, используя весь спектр услуг в его современной структуре. Кампус имеет возможность предложить мгновенный доступ ко всем средствам и ресурсам, необходимым для высококачественной исследовательской среды, включая лаборатории, оснащенные новейшими технологиями; библиотека, которая входит в состав библиотеки METU Ankara Campus Library, а также богатый и разнообразный ассортимент электронных и онлайновых баз данных, предоставляемых библиотекой.
СПОРТ И КУЛЬТУРНАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
Исходя из принципа, что обучение не ограничивается классной комнатой, кампус METU Northern Cyprus уделяет особое внимание социальным, культурным и спортивным мероприятиям и прилагает все усилия, чтобы способствовать пропаганде здорового образа жизни и саморазвитию сообщества кампуса. Кампус предоставляет исключительные возможности для отдыха, в том числе спортивный центр, открытую стену для скалолазания, теннисные корты, футбольное поле Astro Turf и открытый бассейн. Множество разнообразных мероприятий, организованных кампусом, а также более чем 40 студенческими ассоциациями, помогают улучшить социальное развитие студентов и дают им возможность продемонстрировать свои навыки и способности. Кампус предлагает идеальную среду обучения, обогащенную разнообразными культурными традициями, жизненным опытом и перспективами своих граждан и построенную на принципах взаимного уважения и позитивного участия. Эта среда обучения, где студенты знакомятся с другими культурами и учатся друг у друга, готовит их к жизни и работе в глобальном обществе.
ЗЕЛЕНЫЕ ШАГИ ДЛЯ ЗЕЛЕНОГО КАМПУСА
Для METU экологизация окружающей среды является непременным условием экологической ответственности. Используя опыт METU Ankara, они стремятся стать «Зеленым кампусом» на Северном Кипре с помощью различных практик и мероприятий, включая исследования в смежных областях. Солнечная электростанция, предназначенная для производства 20% потребности в электроэнергии в кампусе, начала работать в 2016 году. Цели, предусмотренные и установленные МЕТУ Северного Кипра, включают в себя снижение среднего энергопотребления минимум на 10% за пять лет. летний период; тем самым уменьшая углеродный след, а также твердые отходы кампуса. Их проекты по озеленению включают в себя снижение энергопотребления освещения на 30%, минимизацию потребления воды, а также инициативы «Bike First» и «Share the Road». Нет сомнений в том, что активное участие студентов во всех этих мероприятиях и инициативах было основной движущей силой в создании образцового Зеленого кампуса.
Что мы можем сделать для вас, чтобы вы начали учиться в стране Кипр в учебном заведении Ближневосточный Технический Университет?