Vashington universiteti
1861 yilda asos solingan Vashington G'arbiy sohildagi eng qadimgi universitetlardan biri bo'lib, u Sietlda shahar tashkil etilganidan taxminan o'n yil o'tib tashkil etilgan. Universitet shaharning Universitet tumanida joylashgan 703 akr asosiy kampusga, shuningdek Tacoma va Bothell shaharchalariga ega. Umuman olganda, UW 500 dan ortiq binolarni va 20 million yalpi kvadrat metrdan ortiq maydonni, shu jumladan 26 dan ortiq universitet kutubxonalari, san'at markazlari, muzeylari, laboratoriyalari, ma'ruza zallari va stadionlari bo'lgan dunyodagi eng katta kutubxona tizimlaridan birini o'z ichiga oladi. Universitet 140 ta kafedra orqali ilmiy darajalarni taklif etadi va choraklik tizimda ishlaydi.
Vashington Vashington shtatidagi oltita davlat universitetining yetakchi institutidir. U tibbiy, muhandislik va ilmiy tadqiqotlari bilan mashhur. Vashington Amerika universitetlari assotsiatsiyasining a'zosi. Milliy fan jamg'armasi ma'lumotlariga ko'ra, UW 2018 yilda tadqiqot va ishlanmalarga 1,41 milliard dollar sarflab, mamlakatda 5-o'rinni egalladi. Universitet ko'plab taniqli bitiruvchilar va professor-o'qituvchilar, jumladan 21 Nobel mukofoti laureatlari va ko'plab Pulitser mukofotlari sovrindorlari, Fulbrayt olimlari, Rodas olimlari va Marshall olimlari, shuningdek, boshqa taniqli institutlar a'zolari bilan bog'langan.
Bundan tashqari, Vashington mintaqadagi Amazon, Boeing, Nintendo va xususan Microsoft kabi ko'plab texnologiya gigantlari bilan chuqur tarixiy aloqalari va yirik hamkorliklaridan foyda olishda davom etmoqda. Pol G.Allen, Bill Geyts va boshqalar Microsoft va boshqa korxonalarni tashkil etishdan oldin startap korxonasi uchun Vashingtondagi kompyuter laboratoriyalarida ko'p vaqt o'tkazdilar.
Vashingtonning 22 ta oliy o'quv yurti sport jamoalari ham yuqori raqobatbardosh bo'lib, NCAA I divizionining Pac-12 konferentsiyasida Amerika Qo'shma Shtatlarini Olimpiya o'yinlarida va boshqa yirik musobaqalarda himoya qiluvchi Huskies sifatida raqobatlashadi.
Yaqinda qilingan asosiy xarajatlar UW hayvonlarni o'rganish va parvarish qilish markaziga 131 million dollar, nano-muhandislik va fanlar binosiga 72 million dollar, ishchi kunlik kadrlar va ish haqi tizimi uchun 61 million dollar, Denni zalini ta'mirlash uchun 50 million dollar, G'arbda 44 million dollarni o'z ichiga oladi. Kampus Utility Plant, UW Medical Center 2-bosqichni kengaytirish uchun 26 million dollar, UW Tacoma Urban Solutions markazida 25 million dollar va UW Politsiya departamentida 21 million dollar. Workday uchun dastlabki shartnoma 27 million dollarga teng edi, shuning uchun jami 61 million dollarlik xarajat 34 million dollarlik ortiqcha xarajatlarni bildiradi. 2018-yil 28-aprel holatiga ko‘ra, universitetda 1 milliard dollarga yaqin yangi qurilish ishlari olib borilmoqda.
Vashington universiteti 2019-yil kuziga kelib 47,571 nafar abituriyentni qabul qildi, bu tanlab qabul qilish jarayoniga qaramay, uni Gʻarbiy Sohildagi talabalar soni boʻyicha eng yirik universitetga aylantirdi. Shuningdek, u AQShdagi eng xilma-xil talabalar uyushmalaridan biri bilan faxrlanadi, uning bakalavriat talabalarining 50% dan ortig'i ozchilik guruhlari bilan o'zini-o'zi tanishtiradi.
Universitetni qo'llab-quvvatlash
UW o'z talabalari va bitiruvchilari uchun ko'pgina kollej va universitetlar tomonidan taqdim etilgan standartlardan tashqari ko'plab xizmatlarni taklif qiladi. Uning "Talabalar hayoti" bo'limi talabalarga bevosita va bilvosita xizmat ko'rsatadigan 16 ta bo'lim va idoralarni o'z ichiga oladi, shu jumladan quyida joylashgan va vitse-prezident va vitse-provost tomonidan nazorat qilinadi.
• Karyera markazi
• Maslahat markazi
• O'yin-kulgi sporti bo'limi (IMA)
• Nogironlik bo'yicha resurs markazi
• Qardoshlik va qarindoshlik hayoti
• Salomatlik va salomatlik dasturlari
• Uy-joy va oziq-ovqat xizmatlari
• Marosimlar idorasi
• Universitet registratori idorasi
• Talabalarni qabul qilish
• Talabalar faoliyati va kasaba uyushma muassasalari
• Talabalarga moliyaviy yordam
• Talabalar uchun yuridik xizmatlar
• Talaba nashrlari (Kundalik)
• Kampus politsiyasi
Biz sizning AQSHda Vashington universitetida o’qishni boshlashingiz uchun qanday yordam berishimiz mumkin?

Вашингтон, основанный в 1861 году, является одним из старейших университетов на Западном побережье. Он был основан в Сиэтле примерно через десять лет после основания города. Университет имеет главный кампус площадью 703 акра, расположенный в университетском районе города, а также кампусы в Такоме и Ботелле. В целом UW включает в себя более 500 зданий и более 20 миллионов квадратных метров общей площади, включая одну из крупнейших библиотечных систем в мире, включающую более 26 университетских библиотек, художественных центров, музеев, лабораторий, лекционных залов и стадионов. Университет предлагает степени на 140 факультетах и работает по четвертной системе.
Вашингтон является флагманским учебным заведением из шести государственных университетов штата Вашингтон. Он известен своими медицинскими, инженерными и научными исследованиями. Вашингтон является членом Ассоциации американских университетов. По данным Национального научного фонда, в 2018 году UW потратил 1,41 миллиарда долларов на исследования и разработки, заняв 5-е место в стране. Университет был связан со многими известными выпускниками и преподавателями, в том числе с 21 лауреатом Нобелевской премии и многочисленными лауреатами Пулитцеровской премии, стипендиатами Фулбрайта, стипендиатами Родса и Маршалла, а также с членами других выдающихся учреждений.
Кроме того, Вашингтон продолжает извлекать выгоду из своих глубоких исторических связей и крупного сотрудничества с многочисленными технологическими гигантами в регионе, такими как Amazon, Boeing, Nintendo и особенно Microsoft. Пол Г. Аллен, Билл Гейтс и другие провели много времени в компьютерных лабораториях Вашингтона, занимаясь стартапами, прежде чем основали Microsoft и другие предприятия.
22 университетских спортивных команды Вашингтона также очень конкурентоспособны: они соревнуются в качестве хаски в конференции Pac-12 первого дивизиона NCAA, представляя Соединенные Штаты на Олимпийских играх и других крупных соревнованиях.
Основные недавние расходы включают 131 миллион долларов на Центр исследований и ухода за животными UW, 72 миллиона долларов на Здание наноинженерии и науки, 61 миллион долларов на строительство Workday HR & Payroll System, 50 миллионов долларов на ремонт Денни Холла, 44 миллиона долларов на Запад. Коммунальное предприятие кампуса, 26 миллионов долларов на Фазе 2 расширения медицинского центра UW, 25 миллионов долларов на Центр городских решений UW Tacoma и 21 миллион долларов на полицейское управление UW. Первоначальный контракт на Workday был на 27 миллионов долларов, поэтому общая стоимость в 61 миллион долларов представляет собой перерасход на 34 миллиона долларов. По состоянию на 28 апреля 2018 года в университете ведется новое строительство на сумму около 1 миллиарда долларов.
По состоянию на осень 2019 года в Вашингтонском университете обучался 47 571 человек, что делает его крупнейшим университетом на Западном побережье по количеству студентов, несмотря на избирательный процесс приема. Он также может похвастаться одним из самых разнообразных студенческих объединений в США: более 50% студентов бакалавриата идентифицируют себя с группами меньшинств.
UW предлагает своим студентам и выпускникам множество услуг, выходящих за рамки стандартов, предлагаемых большинством колледжей и университетов. В его подразделении «Студенческая жизнь» находится 16 отделов и офисов, которые прямо или косвенно обслуживают студентов, в том числе нижестоящие и находящиеся под контролем вице-президента и вице-провоста.