Yaponiya Xalqaro Universiteti
IUJ 1982 yilda biznes, hukumat va jahon tashkilotlari vakillari tomonidan tashkil etilgan. U Yaponiyaning sanoat, moliyaviy va taʼlim hamjamiyatlari hamda mahalliy hamjamiyatning keng koʻmagida tashkil etilgan.
IUJ Yaponiyaning birinchi magistratura universitetidir (bakalavriat kampusi yo'q) va ingliz tilini faqat sinfda ishlatadigan birinchi universitetdir.
Tuzilishi
Matsushita kutubxonasi va axborot markazi
IUJ ikkita aspiranturadan iborat: Oliy xalqaro munosabatlar maktabi (GSIR) va Xalqaro menejment oliy maktabi (GSIM). Ikkala maktab ham magistrlik dasturlarini taklif qiladi.
Universitet ikkita tadqiqot institutini boshqaradi: kampusga asoslangan IUJ tadqiqot instituti va Tokioda joylashgan Global kommunikatsiyalar markazi (GLOCOM). GLOCOM 1991 yil bahorida axborot jamiyati va Yaponiyani oʻrganishga ixtisoslashgan ijtimoiy fanlar instituti sifatida tashkil etilgan. GLOCOM tadqiqotlari yangi aloqa texnologiyalarining ijtimoiy, iqtisodiy va madaniy ta'siriga qaratilgan.
Akademik dasturlar
Diplom dasturlari
IUJ faqat magistratura dasturlarini taklif etadi. Ariza topshirish uchun abituriyentlar 4 yillik bakalavr dasturini yoki unga tenglashtirilgan dasturni tamomlagan boʻlishi va ingliz tilida oʻqish imkoniyatiga ega boʻlishi kerak. MBAga ariza topshirganlar GMAT shaklini ham topshirishlari kerak.
Xalqaro menejment oliy maktabi (GSIM) toʻrtta magistratura dasturini taklif etadi: kunduzgi 2 yillik MBA dasturi, 5 yildan ortiq tajribaga ega kompaniya homiyligidagi talabalarga moʻljallangan 1 yillik MBA dasturi va Yaponiya-Global rivojlanish dasturi va raqamli transformatsiya dasturi. Biznes maktabining ish shiori “Global ustunlik uchun rivojlanayotgan Osiyodan foydalanish”.
Xalqaro munosabatlar oliy maktabi (GSIR) uchta magistratura dasturi va 5 ta magistrlik darajasini taklif etadi: Xalqaro aloqalar dasturi (IRP) xalqaro munosabatlar boʻyicha magistr va siyosatshunoslik boʻyicha magistr, Xalqaro taraqqiyot dasturi (IDP) xalqaro rivojlanish va magistrlik darajasini taklif qiladi. Iqtisodiyot, davlat boshqaruvi va siyosatni tahlil qilish dasturi (PMPP), davlat boshqaruvi boʻyicha magistr va davlat siyosati boʻyicha magistr, Yaponiya-Global taraqqiyot dasturi (JGDP) xalqaro munosabatlar/iqtisod/xalqaro taraqqiyot/davlat boshqaruvi boʻyicha MBA darajasini taklif qiladi, Xalqaro davlat siyosati bo'yicha bir yillik yangi dastur Xalqaro davlat siyosati magistrini taklif qiladi.
Til dasturlari
IUJ ikkita ixtiyoriy til dasturini taklif qiladi, biri ingliz tilida va ikkinchisi yapon tilida.
Ingliz tili kurslari IUJ ning ingliz tilidagi muhitida to'liq ishtirok etish uchun zarur bo'lgan darajada o'z malakalarini rivojlantirishni xohlovchi ona tili bo'lmagan inglizlar uchun mo'ljallangan. IUJ turli xil ingliz tili dasturlarini taklif etadi, u yozda o'tkaziladigan Intensive English Program (IEP) va asosan talabalar uchun dissertatsiya yozish uchun o'tkaziladigan va o'quv yili davomida o'tkaziladigan akademik ingliz tili kurslarini o'z ichiga oladi.
Yapon tili dasturi (JLP) ona tili boʻlmagan yapon tilida soʻzlashuvchilarga yapon tilini toʻrt xil darajada, asosiydan yuqori darajagacha oʻrganish imkoniyatini taqdim etadi.
Manzil
IUJ Yaponiyaning Niigata prefekturasining janubi-sharqiy chekkasida joylashgan Minami-Uonuma shahrida joylashgan. U prefektura poytaxti Niigata shahridan taxminan 100 km janubda va Tokiodan 230 km shimoli-g'arbda joylashgan.
Yotoqxona jihozlari
IUJdagi talabalar yotoqxonalari
Har birida 100 ga yaqin talaba yashaydigan uchta bitta talaba yotoqxonasi va er-xotinlar uchun atigi 18 birlikdan iborat bitta turmush qurgan-talabalik kvartirasi (MSA) mavjud. Har bir yotoqxonada arzon tangali kir yuvish/kurutgich uskunalari mavjud. Yagona yotoqxonaning barcha xonalari yaxshi jihozlangan va LAN  ulanishini taklif qiladi. MSA mebelsiz. Birliklar uchun kutish ro'yxati mavjud bo'lganligi sababli, ularni ajratish uchun lotereya tizimi qo'llaniladi. Maktab yoshidagi bolalari bo'lgan oilalarni olib kelishga muhtoj bo'lganlar uchun kampusdan tashqari turar joy imkoniyatlari ingliz tilida so'zlashadigan er tomonidan qo'llab-quvvatlanadi.
Kampusda Yamazaki do'koni mavjud. Talabalar uchun dam olish va sport inshootlari mavjud.
Biz sizning Yaponiyada Yaponiya Xalqaro Universitetida o’qishni boshlashingiz uchun qanday yordam berishimiz mumkin?

Международный университет Японии
МСЖ был основан в 1982 году представителями бизнеса, правительства и мировых организаций. Он был создан при широкой поддержке промышленных, финансовых и образовательных сообществ Японии, а также местного сообщества.
IUJ - первый в Японии университет только для аспирантов (без студенческого городка) и первый, в котором английский язык используется только в классе.
Структура
Библиотека и информационный центр Мацусита
IUJ состоит из двух аспирантур: Высшей школы международных отношений (GSIR) и Высшей школы международного менеджмента (GSIM). Обе школы предлагают программы магистратуры.
В университете работают два научно-исследовательских института: Исследовательский институт IUJ на базе кампуса и Центр глобальных коммуникаций (GLOCOM), расположенный в Токио. GLOCOM был основан весной 1991 года как институт социальных наук, специализирующийся на изучении информационного общества и Японии. Исследования GLOCOM сосредоточены на социальных, экономических и культурных последствиях новых коммуникационных технологий.
Академические программы
Степенные программы
IUJ предлагает только программы магистратуры. Чтобы подать заявку, кандидаты должны закончить 4-летнюю программу бакалавриата или ее эквивалент и иметь возможность учиться на английском языке. Те, кто подает заявку на MBA, также должны заполнить форму GMAT.
Высшая школа международного менеджмента (GSIM) предлагает четыре программы для выпускников: очную двухлетнюю программу MBA, годовую программу MBA, предназначенную для студентов, спонсируемых компанией, с опытом работы более 5 лет, а также Японо-глобальную программу развития и Программа цифровой трансформации. Рабочий девиз бизнес-школы - «Использование развивающихся стран Азии для глобального преимущества».
Высшая школа международных отношений (GSIR) предлагает три программы для выпускников и 5 степеней магистра: Программа международных отношений (IRP), предлагающая степень магистра международных отношений и степень магистра политических наук, Программа международного развития (IDP), предлагающая степень магистра международного развития и Программа магистра экономики, государственного управления и анализа политики (PMPP), предлагающая степень магистра государственного управления и степень магистра государственной политики, Программа глобального развития Японии (JGDP), предлагающая степень магистра делового администрирования в области международных отношений / экономики / международного развития / государственного управления, годичная новая программа «Международная государственная политика» предложит степень магистра международной государственной политики.
Языковые программы
IUJ предлагает две дополнительные языковые программы: одну на английском, а другую на японском языке.
Курсы английского языка предназначены для тех, для кого английский язык не является родным, и которые хотят развить свои знания до уровня, необходимого для полноценного участия в англоязычной среде IUJ. IUJ предлагает различные программы английского языка, в том числе программу интенсивного английского языка (IEP), проводимую летом, и курсы академического английского языка, которые в основном предназначены для студентов для подготовки к написанию диссертации и проводятся в течение всего учебного года.
Программа японского языка (JLP) предлагает лицам, не являющимся носителями японского языка, возможность изучать японский язык на четырех различных уровнях владения языком, от базового до продвинутого.
Место расположения
IUJ расположен в Минами-Уонума, небольшом городке на юго-востоке префектуры Ниигата, Япония. Он находится примерно в 100 км к югу от города Ниигата, столицы префектуры, и в 230 км к северо-западу от Токио.
Общежития
Студенческие общежития в IUJ
Есть три одноместных студенческих общежития, в каждом из которых проживает около 100 студентов, и одна супружеско-студенческая квартира (MSA) всего на 18 квартир для супружеских пар. В каждом общежитии есть недорогая прачечная/сушилка за монеты. Все одноместные общие номера хорошо оборудованы и могут подключаться к локальной сети. МСЭ без мебели. Поскольку для единиц существует список ожидания, для их распределения используется система лотереи. Для тех, кому необходимо привезти семьи с детьми школьного возраста, варианты проживания за пределами кампуса поддерживаются англоязычной страной.
На территории кампуса есть магазин Yamazaki. Студентам доступны спортивные и развлекательные заведения.
Что мы можем сделать для вас, чтобы вы начали учиться в стране Япония в учебном заведении Международный университет Японии?