2020-2021 yillarda Turkiyada o`qish
Bugungi kunda ko'plab rivojlangan mamlakatlarda boshlang'ich maktab ta'limini olish mamlakatning har bir fuqarosi uchun majburiydir. Ayni paytda Turkiyada ta'lim yuqori darajada tashkil etilgan. Mamlakatning aksariyat ta'lim muassasalari AQShda ta'lim olish va texnik jihozlar sifati jihatidan kam emas.
Turk ta'limining xususiyatlari
Turkiyada siz sifatli ta'lim olishingiz mumkin, buning natijasida bitiruvchilar uchun yangi ufqlar va imkoniyatlar ochiladi. Talabalar o'z mutaxassisligi bo'yicha amaliy bilim olish, balki ma'lum bir miqdorda topish uchun emas, balki faqat mumkin bo'lgan talabalar uchun Turkiyada amaliyot juda mashhur.
Turk ta'limining asosiy afzalliklari quyidagilardan iborat:
• jahon darajasidagi sifat;
• dunyoning istalgan mamlakatida diplomlarni tan olish;
• kampuslarni o'qitish, texnik va maishiy jihozlashning yuqori darajasi;
• arzon narxlar.
Oliy ta'lim tizimiga kelsak, uni olish uchun diplomni to'lash imkonini beruvchi qoniqarli moliyaviy holat to'g'risida ma'lumotnoma taqdim etish kerak bo'ladi. To'lov har yili ta'lim, turar joy, oziq-ovqat, tibbiy sug'urta uchun olinadi.
Turkiyada ta'lim olish
Oliy ma'lumot olish
Oliy ta'lim muassasalari rasmiy ta'limning yakuniy bosqichidir. Turkiyada tanlov asosida amalga oshiriladigan ko'plab universitetlar mavjud. Biroq, har bir universitet o'zining shaxsiy ro'yxatga olish tizimini rivojlantirmoqda.
• Istanbul magistraturasida o'qish muddati 2 yil, qabul qilish uchun asosiy bakalavr darajasiga ega bo'lishi kerak.
• Turkiyada oliy ta'lim yakuniy bosqichi yana bir 3 yillik o'qish va dissertatsiyasini yozishni talab doktorlik darajasi hisoblanadi.
• Turkiyada oliy ta'lim olish to'lanadi. Biroq, davlat universitetida ta'lim xususiy ancha arzon bo'ladi.
• Shahar tashqarisidagi talabalar turar joyi
• Chet ellik yoki chet ellik talabalar uchun ba'zi universitetlar yotoqxonada joy beradi. Biroq, ko'pincha hamma uchun etarli joy yo'q. Shuning uchun ko'pchilik uyni ijaraga olishlari kerak.
• Kvartira yoki xonani arzon narxda ijaraga olish uchun haqiqiy imkoniyat mavjud. Hamma narsa joylashuvga, umumiy maydonga va tumanga bog'liq.
• Universitetlarning reytingi
• Bugungi kunda Turkiya eng yuqori sifatli oliy ma'lumotli 50 mamlakatlar ro'yxatiga kiritilgan.
• Hukumat Yevropa darajasiga imkon qadar yaqin oliy ta'lim qilish uchun intiladi, bu tufayli Turkiya universitetlari Boloniya tizimiga kiritilgan.
Bundan tashqari, mahalliy va xorijiy talabalar uchun oliy ta'lim olishning mavjudligi ham muhim ahamiyatga ega.
Arel universiteti -Turkiyada xususiy oliy ta'lim muassasasi. Arel universiteti 2007 yilda tashkil etilgan. Ta'lim muassasasining asosiy binosi Istanbulda joylashgan. Arel universiteti muntazam ravishda Turkiyaning eng yaxshi universitetlari reytingida yuqori o'rinlarni egallaydi. Ta'lim muassasasining infratuzilmasi o'z kutubxonasini o'z ichiga oladi. Universitet o'z talabalariga talabalar yotoqxonasida yashashni taklif etadi. Universitetda rivojlangan sport infratuzilmasi mavjud.
Istanbuldagi Bahcheshehir universiteti hozirgi kunda mamlakatning eng yaxshi uchta universitetlaridan biri hisoblanadi. Bu yerda dunyoning turli mamlakatlaridan 1000 dan ortiq talaba tahsil olmoqda. Yuqori malakali o'qituvchilar tomonidan ushbu muassasa katta muvaffaqiyatlarga erishdi. Bu erda ta'lim jarayoni ingliz tilida olib boriladi, chet ellik talabalar uchun soddalashtirilgan ro'yxatga olish shartlari taqdim etiladi.
Turkiyada Otaturk universiteti Amerika oliy ta'lim muassasasi modeli asosida tashkil etilgan. Hozirgi vaqtda bu yerda 3 ta fakultet va 12 ta bo'lim mavjud. Ta'limning asosiy tili ingliz tilidir. Bu erda ta'lim dunyoning 16 turli mamlakatlaridan kelgan xalqaro talabalar tomonidan qabul qilinadi. Oxirida xalqaro diplom beriladi.
Turkiyada nufuzli xususiy oliy ta'lim muassasalari Istanbulda Fotih universiteti ifodalaydi. Bu erda o'qitish ko'pincha ingliz tilida olib boriladi, talabalarga qo'shimcha til – turk, nemis, rus, frantsuz tillarini o'rganish imkoniyati beriladi. Ushbu universitetda dunyoning turli mamlakatlaridan 30 nafar professor-o'qituvchilar faoliyat yuritmoqda.
Mamlakatning eng yirik oliy ta'lim muassasalari reytingi Antaliyada Akdeniz universitetini o'z ichiga oladi. O'rta er dengizi universiteti milliy va xalqaro miqyosda turli xil ajoyib yutuqlar bilan ajralib turadi. U ko'plab xorijiy universitetlar bilan faol hamkorlik qiladi va Turkiyaning asosiy ta'lim markazi hisoblanadi. Bu yerda turli yo'nalishdagi 250 ga yaqin ilmiy-tadqiqot dasturlari amalga oshirilmoqda, Yevropa oliy o'quv yurtlari bilan hamkorlik qilinmoqda.
Istanbuldagi Marmara universiteti Turkiyaning eng qadimgi oliy ta'lim muassasasidir. 2013dan beri uning diplomlari Evropa universitetlari assotsiatsiyasi tomonidan e'tirof etilgan.
Turkiyada oliy tibbiy ta'lim olish yuqori darajada. Shunga qaramay, yaqinda respublikada shifokorlarning etishmasligi bor. Bu muammo asta-sekin hal etiladi, taklif ta'lim xorijiy talabalar.
Mashhur ta'lim hamshirasi olish hisoblanadi. Turkiyada bir hamshira uchun o'rganish uchun qancha vaqt, uzoq tuyulishi mumkin – ta'lim universitetda 4 yil davom etadi, lekin hamshira yuqori malakaga ega va ko'p jihatdan shifokor o'rniga mumkin universitetini bitirgach.
Chet elliklar uchun qabul xususiyatlari
Yaqinda xorijiy talabalar orasida Turkiya oliy o'quv yurtlari mashhurlik ortib bormoqda. Avvalo, bu ta'lim sifati va diplomlarni xalqaro miqyosda tan olinishi bilan bog'liq. Biroq, har bir universitet talabalarni ro'yxatga olish talablarini belgilaydi.
Chet elliklar uchun universitetlarga kirish qoidalari
Chet elliklar uchun Istanbul universitetlari va mamlakatning boshqa oliy o'quv yurtlari chet elliklar uchun asosiy talab turk yoki ingliz tilini mukammal bilish hisoblanadi. Biroq, so'nggi yillarda ingliz tiliga afzallik beriladi.
Chet ellik Abituriyent talabalarni tanlash va qabul qilish markaziga murojaat qiladi. Ariza berishda quyidagi mezonlarga rioya qilish kerak:
• * arizachi turk fuqaroligiga ega emas;
• * ikki fuqarolikning egasi emas;
• • bir yoki ikki tilni biladi.
Markaz xizmatlari to'lanadi, shuning uchun ariza berishda ularni to'lash uchun chek qo'yish kerak.
Qabul qilish uchun nima kerak
Turk universitetiga kirish uchun chet ellik kishi quyidagilarni bajarishi kerak:
• olingan ta'lim to'g'risidagi guvohnoma;
• o'tkazilgan xalqaro va milliy test natijalari;
• ro'yxati har bir universitet tomonidan belgilanadigan boshqa hujjatlar.
Turkiyadagi oliy o'quv yurtlari o'zbek va rus talabalari uchun eshiklarini keng ochib beradi. Boshqa Evropa mamlakatlari universitetlariga qaraganda ancha katta istiqbol va imkoniyatlar mavjud.
O'zbekiston fuqarolari mamlakat oliy o'quv yurtlarida maxsus yozgi almashuv dasturlari ishtirokida bepul ta'lim olishlari mumkin.
Turkiyaning ko'plab oliy o'quv yurtlari MDH davlatlari oliy o'quv yurtlari bilan talabalar almashinuvi bo'yicha bitimlar imzolaydilar.
O'quv vizasi
Bu ukrainlar va boshqa xalqaro talabalar uchun Turkiyada ta'lim talaba vizasi holda mumkin emas, deb qayd etish muhim ahamiyatga ega. Bu faqat chet ellik talabaning ta'lim muassasasiga o'qishga kirganidan keyin berilishi mumkin.
Talaba vizasini olish uchun quyidagi hujjatlarga ega bo'lishingiz kerak:
• xorijiy pasport;
• belgilangan namunadagi ariza;
• rasm;
• Turkiya universitetini o'qishga taklif qilish.
Qabul qilingan vizaning amal qilish muddati 6 oydan bir yilgacha.
Turkiyada ta'lim qiymati
Turk davlat universitetlari va institutlarida o'qish narxi xususiy bo'lganlarga qaraganda ancha past. Shuni ta'kidlash kerakki, bir necha yillar davomida davlat muassasalarida o'qish qiymati bir xil bo'lib qolmoqda.
Oliy o'quv yurtlarida o'qish yiliga qimmatga tushadi:
• turk tili ta'lim bilan: 80-250 $ Turkiya fuqarolari uchun, 240-750$ - chet el fuqarolari uchun;
• ingliz tili bilan: 150-500$ - turk fuqarolari uchun, 450-1500 $ - chet elliklar uchun.
Agar xususiy universitetlarda o'qishni ko'rib chiqsak, uning narxi taxminan 5dan 12 ming dollargacha. Bundan tashqari, o'quv adabiyotiga 300 dollar miqdorida mablag ' kerak bo'ladi. Norasmiy ta'lim kelsak, nisbatan kichik bir haq uchun Antaliya Turkiyada massaj kurslarini o'tishi mumkin.
Grantlar va stipendiyalar
Turkiyada o'qish uchun grantlar va stipendiyalar nafaqat mahalliy talabalar, balki chet ellik talabalar, agar tanlov o'tkazilsa va barcha zarur shart-sharoitlarni bajarsa.
Turkiyada rus tilini o'rganish
Turkiyada rus tilini o'rganish ba'zi boshlang'ich maktablarning majburiy dasturiga kiritilgan. Bundan tashqari, mamlakatning ko'plab etakchi universitetlari bunday xizmatni taqdim etadilar.
Rus tili egalik har yili rus-tilida mamlakatlar bilan Turkiya rishtalari oshiradi, deb zarurat bo'ladi, rus sayyohlar, balki doimiy yashash uchun rus-tilida mamlakatlar Respublikasiga kelgan kishilar uchun emas, balki faqat inflow oshirish.
Rus-tilida chet elliklar uzoq qolish uchun Istanbul, yangi mamlakat uchun tez moslashtirish imkonini beradi, ruslar uchun turk tili kurslari ishlab chiqildi.

Учеба в Турции в 2020-2021 годах
На сегодняшний день во многих развитых странах получение начального школьного образования является обязательным для каждого гражданина страны. Турция не является исключением. Здесь национальная система образования контролируется государством. На данный момент обучение в Турции организовано на высоком уровне. Большинство образовательных учреждений страны не уступают по качеству получения образования и технической оснащенности учебным заведениям в США.
Особенности турецкого образования
В Турции можно получить качественное образование, благодаря которому для выпускников открываются новые горизонты и возможности. Большой популярностью пользуется стажировка в Турции для студентов, в ходе которой студенты смогут не только получить практические знания по своей специальности, но и заработать некоторую сумму.
Среди главных преимуществ турецкого образования можно назвать:
• качество мирового уровня;
• признание дипломов в любой стране мира;
• высокий уровень учебного, технического и бытового оснащения кампусов;
• доступные цены.
Что касается системы высшего образования, то для его получения необходимо будет предоставить справку об удовлетворительном финансовом состоянии, позволяющем оплачивать получение диплома. Плата берется ежегодно за обучение, проживание, питание, медицинскую страховку.
Получение образования в Турции
Получение высшего образования
Высшие учебные заведения являются завершающим этапом формального образования. В Турции насчитывается большое число университетов, поступление в которые осуществляется на основе конкурса. Однако каждый университет разрабатывает свою индивидуальную систему зачисления.
Длительность учебы в магистратуре Стамбула составляет 2 года, для поступления необходимо наличие базовой степени бакалавра.
Завершающим этапом высшего образования в Турции является докторская степень, которая требует еще 3 года учебы и написания диссертации.
Получение высшего образования в Турции платное. Однако обучение в государственном вузе обойдется гораздо дешевле, чем в частном.
Проживание иногородних студентов
Для иностранных или иногородних студентов некоторые университеты предоставляют места в общежитии. Однако очень часто мест для всех не хватает. Поэтому многим приходится арендовать жилье.
Существует реальная возможность снять квартиру или комнату по приемлемой цене. Все зависит от расположения, общей площади и района.
Рейтинг вузов
На сегодняшний день Турция входит в список 50 стран с самым качественным высшим образованием.
Правительство страны стремится сделать высшее образование максимально приближенным к европейскому уровню, благодаря этому университеты Турции входят в Болонскую систему.
Также важным моментом является доступность получения высшего образования как для местных, так и для иностранных студентов.
Arel University - частное высшее учебное заведение в Турции. Arel University был учреждён в 2007 году. Главный корпус учебного заведения располагается в Стамбуле. Arel University регулярно занимает высокие строчки в рейтинге лучших вузов Турции. Инфраструктура учебного заведения включает собственную библиотеку. Университет предлагает своим ученикам проживание в студенческом общежитии. В университете присутствует развитая спортивная инфраструктура.
Университет Бахчешехир в Стамбуле на данный момент входит в тройку лучших университетов страны. Здесь обучается более 1000 студентов из разных стран мира. Благодаря отличному высокоспециализированному преподавательскому составу данное учреждение добилось значительных успехов. Здесь образовательный процесс осуществляется на английском языке, предусмотрены упрощенные условия зачисления для иностранных студентов.
Университет Ататюрка в Турции организован по модели американского высшего учебного заведения. На данный момент здесь имеются 3 факультета и 12 отделений. Главным языком в обучении является английский. Здесь образование получают иностранные студенты из 16 различных стран мира. По окончании выдается диплом международного образца.
Престижные частные высшие учебные заведения в Турции представляет университет Фатих в Стамбуле. Преподавание здесь по большей части ведется на английском языке, при этом студентам предоставляется возможность выучить дополнительный язык – турецкий, немецкий, русский, французский. В данном университете работают преподаватели из 30 различных стран мира.
В рейтинг крупнейших высших учебных заведений страны входит университет Акдениз в Анталии. Средиземноморский университет выделяется различными выдающими достижениями как на национальном, так и международном уровнях. Он активно сотрудничает со многими зарубежными университетами и является главным образовательным центром Турции. Здесь реализуются около 250 научных и исследовательских программ различных направлений, ведется сотрудничество с вузами Европы.
Университет Мармара в Стамбуле – самое старое высшее образовательное учреждение Турции. С 2013 года его дипломы признаются Европейской ассоциацией университетов.
В Турции получение высшего медицинского образования находится на высоком уровне. Тем не менее в последнее время в республике существует некоторый дефицит врачей. Данную проблему постепенно решают, предлагая обучение иностранным студентам.
Популярным является получение образование медсестры. Срок, сколько учиться на медсестру в Турции, может показаться продолжительным – обучение длится 4 года в вузе, однако после окончания университета медсестра обладает высокой компетенцией и во многом может заменять врача.
Особенности поступления для иностранцев
В последнее время популярность турецких вузов среди иностранных студентов возрастает. В первую очередь это обусловлено качеством образования и признанием дипломов на международном уровне. Однако каждый вуз устанавливает свои требования к зачислению студентов.
Правила поступления в вузы для иностранцев
Университеты Стамбула для иностранцев и другие высшие учебные заведения страны главным требованием к иностранцам считают превосходное владение турецким либо английским языком. Однако в последние годы предпочтение отдается английскому.
Иностранный абитуриент подает заявление в Центр по отбору и зачислению студентов. При подаче заявления должны соблюдаться такие критерии:
• заявитель не имеет турецкого гражданства;
• не является владельцем двойного гражданства;
• знает один или два языка.
Услуги Центра платные, поэтому при подаче заявления нужно приложить чек об их оплате.
Что нужно для поступления
Иностранцу для поступления в турецкий университет, необходимо иметь следующее:
• аттестат о полученном образовании;
• итоги пройденных международных и национальных тестов;
• другие документы, перечень которых определяет каждый конкретный университет.
Широко раскрывают свои двери вузы в Турции для узбекистанцев и русских студентов. Здесь имеются гораздо большие перспективы и возможности, чем в университетах других европейских стран.
Граждане Узбекистана могут обучаться в вузах страны на бесплатной основе при участии в специальных летних программах по обмену.
Многие высшие заведения Турции подписывают соглашения с партнерами-вузами стран СНГ об обмене студентами.
Учебная виза
Важно отметить, что образование в Турции для украинцев и других иностранных студентов невозможно без студенческой визы. Она может быть выдана лишь после зачисления иностранного студента в учебное заведение.
Для получения студенческой визы необходимо иметь такие документы:
• заграничный паспорт;
• заявление установленного образца;
• фотографию;
• приглашение университета Турции на учебу.
Срок действия полученной визы составляет от 6 месяцев до года.
Стоимость получения образования в Турции
Цена обучения в турецких государственных университетах и институтах намного ниже, чем в частных. Важно отметить, что стоимость учебы в государственных заведениях на протяжении нескольких лет подряд остается неизменной.
Обучение в высших государственных учебных заведениях в год обойдется:
• с турецким языком обучения: 80—250$ для граждан Турции, 240-750$ — для иностранных граждан;
• с английским языком обучения: 150-500$ — для турецких граждан, 450-1500$ — для иностранных.
Если рассматривать обучение в частных вузах, то его стоимость составляет примерно от 5 до 12 тысяч долларов США. Также отдельно потребуется сумма в размере 300 долларов на учебную литературу. Что касается получения неформального образования, то за относительно небольшую плату можно пройти в Турции курсы массажа в Анталии.
Гранты и стипендии
Гранты и стипендии для обучения в Турции могут получить не только местные студенты, но также и иностранные, если пройдут конкурс и выполнят все необходимые условия.
Обучение русскому языку в Турции
Изучение русского языка в Турции входит в обязательную программу некоторых начальных школ. Помимо этого, многие ведущие университеты страны предоставляют такую услугу.
Владение русским языком становится необходимостью, так как ежегодно увеличивается связь Турции с русскоговорящими странами, растет приток не только русских туристов, но и тех, кто приезжает в республику из русско-говорящих стран на постоянное проживание.
Для длительного пребывания русскоговорящих иностранцев разработаны курсы турецкого языка для русских в Стамбуле, позволяющие быстрее адаптироваться к новой стране.