Talaba boshqa davlatda o’qiyotganda qanday muammolarga duch kelishi mumkin
Chet elda o'qish talaba hayotining eng qiziqarli va hayajonli qismlaridan biridir. Boshqa shtatda o'qish - bu yangi odamlar bilan tanishish, sayohat qilish va til o'rganish uchun ajoyib imkoniyat, ammo shunga qaramay, ko'plab talabalar boshqa davlatga kelganlarida turli muammolarga duch kelishadi.
Ushbu maqolada biz sizning ma'lumotingiz uchun talabalar duch keladigan umumiy muammolarni to'pladik.
Valyuta va moliyadagi farqlar
Oziq-ovqat va zaruriy mahsulotlar narxi sezilarli darajada farq qilishi mumkin, lekin asosiysi, valyuta boshqacha va eng muhimi, boshida unchalik oson bo'lmagan tovarlar narxini tushunishdir. Dastlab, darhol o'zingizni valyuta kursiga yo'naltiring, soliqlar haqida bilib oling. Ko'pgina mintaqalar o'z narxlarida soliqlarni o'z ichiga oladi va ko'plab xalqaro talabalar mahsulot sotib olayotganda ular alohida soliqqa tortilishini bilishlari kerak.
Til to'sig'i
Boshqa davlatga sayohat qilishda eng ko'p uchraydigan muammo - bu til to'siqlari. Ko'pincha talaba bir necha yil davomida chet tilini o'rganadigan holatlar mavjud, ammo har bir shaharda boshqa shtatda ular boshqa lahjada gaplashishi sababli. Ko'p hollarda mahalliy aholi biror narsani tasvirlashda sizga tanish bo'lmagan so'zlardan foydalanadi.
Madaniyatlararo to'siq
Boshqa madaniyat vakillari bilan tuzilgan birinchi shartnomada, odam o'z hayotidagi muayyan vaziyatlarga boshqacha munosabatda bo'lishiga tezda ishonch hosil qiladi, chunki ular biznikidan sezilarli darajada farq qiladigan o'zlarining qadriyatlari va xatti-harakatlar me'yorlariga ega. Boshqa hamma narsada bo'lgani kabi, mahalliy aholini kuzating va ularning madaniyatiga sho'ng'ing. Siz oxir-oqibat ularning madaniyati va an'analariga moslashasiz.
Iqlim o'zgarishi
Har bir organizm o'ziga xos tarzda noyob bo'lganligi sababli, bizning farovonligimizga iqlim va mamlakatning dengiz sathidan balandligi ta'sir qiladi. Siz ko'pgina sharoitlarga moslasha olasiz, shuning uchun dastlab tanangiz boshqa mamlakatda yashashga qarshi bo'lib tuyulsa, tashvishlanmang. O'zingizga yangi sharoitlarga ko'nikish uchun vaqt berishga arziydi. Bu jarayonni osonlashtiradigan ba'zi maslahatlar. Birinchi kunlarda siz o'ziga xos mahalliy oshxona bilan tanishishdan qochishingiz, ko'proq suv ichishingiz, kun tartibini o'zgartirishingiz, iqlimga moslashish uchun kerakli dori-darmonlarni olib kelishingiz kerak.
Qulay yashash va oson moslashish uchun harakatga oldindan tayyorgarlik ko'rish kerak. Barcha savollarga javob topishga harakat qiling, mumkin bo'lgan muammolarga moliyaviy va psixologik tayyorlang. Eng muhimi, yo'lda duch keladigan barcha muammolarni ko'p yillar o'tgach ham sizda faqat ijobiy his-tuyg'ularni keltirib chiqaradigan bebaho tajriba sifatida qabul qilishdir.

С какими проблемами может столкнуться студент при обучении в другом государстве
Обучение за рубежом – одна из самых интересных и захватывающих частей студенческой жизни. Учеба в другом государстве это большая возможность для знакомств с новыми людьми, путешествий и изучения языка, но несмотря на это многие студенты сталкиваются с различными проблемами по прилету в другую страну.
В этой статье мы собрали распространенные проблемы, с которыми сталкиваются студенты, для вашего ознакомления.
Различия в валюте и финансы
Цены на продукты и предметы первой необходимости могут существенно отличаться, но главное – валюта другая и самое главное нужно разобраться в стоимости товаров что будет не так легко в начале. В начале сразу сориентируйтесь в курсе валюты, узнайте насчет налогов. Многие регионы включают налоги в свои цены и многие иностранные студенты должны учитывать что при покупке продуктов, налог на них будет предоставлен отдельно.
Языковой барьер
Самая распространенная проблема при поездке в другую страну это языковой барьер. Очень часто бывают случаи что студент изучает иностранный язык в течение нескольких лет, но за счет того что в другом государстве в каждом городе разговаривают на разном диалекте. В большинстве случаев местные жители используют слова с которыми вы могли быть незнакомы при описании какой-либо вещи.
Межкультурный барьер
При первом же контракте с представителем других культур человек быстро убеждается, что они реагируют на те или иные ситуации в их жизни иначе, так как у них есть собственная система ценностей и нормы поведения, которые существенно отличаются от наших. Как и во всем остальном, наблюдайте за местными жителями и погружайтесь в их культуру. В конечном итоге вы приспособитесь в их культуре и традициям.
Смена климата
По причине того, что каждый организм уникален по своему, на наше самочувствие влияет климат и высота нахождения страны над уровнем моря. Приспособиться можно к большинству условий, поэтому не стоит переживать, если вам в первое время покажется, что организм против проживания в другой стране. Стоит дать себе время свыкнуться к новым условиям. Ниже приведем несколько советов для смягчения этого процесса. В первые дни стоит избегать знакомства со специфической местной кухней, пить больше воды, наладить режим дня, привезти с собой медикаменты нужные для прохождения акклиматизации
Для комфортного проживания и легкой адаптации стоит заранее подготовиться к переезду. Постараться найти ответы на все вопросы, финансово и психологически подготовиться к возможным проблемам. Самое главное воспринимать все проблемы встречающиеся вам на пути как бесценный опыт, который будет у вас вызывать только положительные эмоции даже спустя многие года.