ITALIYA HUKUMATI O’ZBEKISTONLIK TALABALARNI QO’LLAB QUVVATLAYDI
- Hozirda iqtisodiyoti endi rivojlanayotgan davlatlarga Italiya 100% grant ajratgan, talabalarga mutlaqo tekin ta’lim hamda bilim darajasiga qarab stipendiyalar ajratilgan. Italiya hukumati O’zbekistondagi aqlli va iqtidorli talabalar uchun Italiya universitetlarida o’qish, ishlash, yashash uchun imkoniyatlar bergan. 3- yil bakalavrni 2- yil magistraturani 100% grant, sifatli ta’lim reytingi yuqori darajada turadigan universitetlarda o’qish, o’qibgina  qolmay belgilangan stipendiya olishingiz mumkin. 1 yillik 5200-7000 eurogacha bo’lgan stipendiya talabaga o’rtacha hisobda xarajatlari uchun yetarli, bu bilan cheklanib qolmagan xolda Italiya xalqaro talabalarga haftasiga 20- soat ishlashga ruxsat bergan, Italiyada O’zbekistonlik 300ta talaba bo’lsa 250-tasi bakalavr 30-tasi magistratura, 20-phd yo’nalishlarida tahsil oladi. Bu talabalarning 20%-ga ish tayyor. Italiyada katta-katta avtomobil kopmaniyalari zavodlar, labaratoriyadan ishlar taklif qilishgan va Italiyada qolish imkoni yuqori. bunga O’zbekiston qanday qaraydi...? Albatta ijobiy O’zbekistonlik mashhur tadbirkorlar Italiyada hamkorligi bor kompaniyalar, xizmat ko’rsatish servislari bilan shartnomalari bo’lgan yokida o’zlarini shaxsiy bizneslari bo’lsa O’zbeklarni qo’llab quvvatlash uchun yordam beradilar, ichki tashqi bozor uchun O’zbek mahsulotlarini Italiya bozoriga olib kirish uchun ham o’z yordamlarini ayamaydi hattoki tadbirkorlar Italiyaga yetkazib berishlari ham mumkin . Shu orqali o’qib ishlab tajribali biznesmen yoki o’z yo’nalishingizni yaxshi mutaxassisi bo’lib kelishingiz mumkin.
ITALIYADA MASHXUR UNIVERSITETLAR:
- Italiya o’zining qadimiyligi jozibakor binolari bilan mashhur. Italiyadagi Universitetlar ham bundan mustasno emas, chiroyli ko’chalar baland ko’rkam va qadimiy binolarga ega shaxar. O’qitish tizimi xam a’lo darajada.
- La Sapienza di Roma – bu universitet dunyo bo’yicha #203 o’rinni egallagan, Italiyada #1 o’rinda turadi.
- Tor Vergata universiteti – Rimda joylashgan dunyo bo’yicha #511 o’rinda turadi.
- Pavia universiteti  – Pavia shahrida joylashgan dunyo bo’yicha #581 o’rinda turadi.
- Genova universiteti 1481- yilda tashkil topgan qadimiy universitet Genova shahrida joylashgan dunyo bo’yicha #651 o’rinni egallagan.
- Ca’ Foscari a Venezia universiteti Venetsiya shahrida joylashgan qadimiy universitet 1868 yilda tashkil topgan  dunyo bo’yicha #751 o’rinni egallagan.
- Messina universiteti 1548- yilda Sitsiliyada tashkil topgan qadimiy davlat universiteti, bu universitetning afzallik tomoni IELTS bo’lmasa ham ichki imtihon orqali talaba bo’lish imkoni beriladi talabaga.

ПРАВИТЕЛЬСТВО ИТАЛЬЯНИИ ПОДДЕРЖИВАЕТ СТУДЕНТОВ УЗБЕКИСТАНА
- В настоящее время Италия предоставляет 100% гранты странам, экономика которых развивается, студентам предоставляется абсолютно бесплатное образование и стипендии в зависимости от уровня их знаний. Правительство Италии предоставило возможность умным и талантливым студентам Узбекистана учиться, работать и жить в итальянских университетах. Вы можете получить 100% грант на 3-й курс бакалавриата и 2-й курс магистратуры, обучаясь в вузах с высоким рейтингом качества образования, и не только учась, вы можете получить указанную стипендию. Стипендии на 1 год в размере 5200-7000 евро достаточно для покрытия расходов студента в среднем, но не ограничивается этим. Италия позволяет иностранным студентам работать 20 часов в неделю. В Италии 300 узбекских студентов, 250 из них - бакалавры. один из них учится в магистратуре, 20 — в докторантуре. 20% этих студентов готовы к работе. В Италии крупные автомобильные компании предлагают работу на заводах, в лабораториях, и возможность остаться в Италии высока. Как на это смотрит Узбекистан...? Конечно, известные узбекские бизнесмены помогают поддерживать узбекистанцев, если у них есть контракты с компаниями и поставщиками услуг в Италии, или если у них есть собственный бизнес, узбекская продукция для внутреннего и внешнего рынка, они не жалеют своей поддержки для импорта в итальянский рынок, в Италию могут доставлять даже бизнесмены. Благодаря этому обучению вы сможете стать опытным бизнесменом или хорошим специалистом в своей области.
ЗНАМЕНИТЫЕ УНИВЕРСИТЕТЫ ИТАЛИИ:
- Италия славится своими старинными и привлекательными зданиями. Университеты Италии не являются исключением, в городе красивые улицы, высокие и старинные здания. Система обучения также превосходна.
- La Sapienza di Roma занимает 203-е место в мире и 1-е место в Италии.
- Университет Тор Вергата – расположенный в Риме, занимает 511 место в мире.
- Университет Павии - расположен в Павии, занимает 581 место в мире.
- Генуэзский университет, древний университет, основанный в 1481 году, расположенный в городе Генуя, занимает 651-е место в мире.
- Ка' Фоскари, Венецианский университет, древний университет, расположенный в Венеции, основанный в 1868 году, занимает 751 место в мире.
- Университет Мессины – старинный государственный университет, основанный на Сицилии в 1548 году. Преимущество этого университета в том, что даже при отсутствии IELTS студент может стать студентом посредством внутреннего экзамена.