Motivatsiya xat orqali o’qish grantini qolga kiriting!
Motivatsiya xati – sizning nomzodingiz nima uchun birinchi darajada o'qishga kirishga tavsiya qilishi kerakligini yoki nima uchun grantga tavsiya qilinishingizni tushuntirishi kerak bo‘lgan insho. A'lo darajada yozilgan motivatsion xat kamchiliklarni yopib, nomzodda hech qanday tajriba mavjud bolmasa ham, to'g'ri yozilgan xat barcha kamchiliklarni o'rnini qoplashga yordam beradi. Siz ushbu maqolada muvaffaqiyatli yozilgan motivatsiya xati haqida ma'lumotga ega bo'lasiz.
Motivatsiya xatining mazmuni
Motivatsiya xati – qabul komissiyasi tomonidan tanlashning birinchi va eng muhim bosqichlaridan biri. Bu boshqa foydalanuvchilar foizida katta imkoniyat. Ko‘pchilik holatlarida bu dasturni nima uchun tanlanganingiz, qanday ko‘nikmalar olishni istagingiz va kelgusida ulardan qanday foydalanishingiz kerak. Sizning faoliyatingizni kelgunga qadar ta’riflash, jumladan, olimpiadalar, ilmiy tadqiqotlar, qiziqarli g‘oliblar va tanlovlarda ishtirok etish va g‘olib bo‘lish katta afzal bo‘ladi. Hayotingizni tasvirlamaslik kerak, sizning dasturingizga nisbatan qarash kerak. Qabulxona komissiyasiga nima uchun o‘z xarajatlaringizning barchasi yoki yarmini qoplaydigan stipendiya olishga lozim bo‘lgan nafaqat nomzodsiz. Motivatsion xatni yozishga mas’uliyat bilan qarash kerak.
Xat yozishda nima qilmaslik kerak:
1. Boshqa nomzodning xatidan nusxa olish
E’tirof etilmagan harakatlardan biri bu birining xatini nusxa olish. Motivatsion xatni yozishning ma’nosi asl o'zizda bo'lib o'tgan hodisalarni yoritib berishdir.
2. Zerikarli boshlanish
Agar xatning boshlanishi manfaatdor, monotonal va banal bo‘lsa, sizning xatingiz to‘g‘risidagi birinchi taassurot  yaxshi bolmasligi mumkin. Shu sababga ko‘ra kiritilgan motivatsion xatni qiziqarli va manoli yozilishiga harakat qiling.
3. Oxirgi daqiqada xat yozish
O‘z fikr va maqsadlaringizni qabul komissiyasida ishonchli ko‘rinishi uchun, yaxshi firkrlay olishingizga imkoniyat yaratishingiz lozim. Hujjatlar topshirilishidan kamida bir oy oldin insho yozishni boshlasangiz, xatda yoziladigan asosiy kalit sozlarni unutib qoldirmaysiz.
4. Takrorlanmaslik
Bir xil ma'lumotni bir necha marotaba takrorlamaslik, har qanday voqeani xatda qayta takrorlamaslikga harakat qiling.
5. Struktura mavjud emas
Yozishda reja tuzish va logika rioya etish kerak
Namunaviy yozish rejasi:
• Kirish
• Sizning bu sohadagi ta’lim va tajribangiz
• Topshirish vaqtida sizning afzaligingizni tushuntirish
• Ko‘nikmalaringiz to‘g‘risida ma’lumot
• Chet tillarini bilish to‘g‘risida ma’lumot
• Siz ushbu universitetda o‘qishni tamomlaganingizdan so‘ng qanday foydaga ega bo'lishingiz. Sizni aynan shu ta’lim muassasasida ta’lim olishingiz sababi.
• Xulosa
Shuningdek, qabul komissiyasi talablarini o‘rganish asosiy omil hisoblanadi
Har bir universitetning saytida qabul qilish talablari ko‘rsatilgan, ular bilan tanishing va xat yozish va anketa to‘ldirishda ularga rioya qiling. Barcha majburiy savollarga javob berib, zarur formatdagi xatni jo‘nating.
To‘liq to‘ldirilgandan so‘ng o‘quvchilaringiz, do‘stlaringiz yoki ustozlaringizga sizning xatingizni o‘qishiga berish kerak. Bunday holatlarda yangi tavsiya muhim ahamiyat kasb etadi.
Eng muhimi, samimiy yozing. Motivatsion xat sizning o'qishga kirishingizning muvaffaqiyatiga ta’sir ko‘rsatadi. O‘qituvchi sizning samimiyligingiz va o‘zgachaligizni baholaydi.

Получение скидки на обучения: или как правильно написать мотивационное письмо
Мотивационное письмо – это, эссе в котором следует объяснить, почему ваша кандидатура должна претендовать на поступление в ту или иную степень, или разъяснения о том почему вы можете претендовать на грант. Грамотно составленное мотивационное письмо, закроет пробелы и даже сгладит отсутствие определенного опыта, но в том случае если оно написано плохо может испортить впечатление даже о самом идеальном кандидате. В этой статье вы узнаете о написании успешного мотивационного письма.
Содержание мотивационного письма
Мотивационное письмо – первый и один из самых значимых этапов отбора приемной комиссией. Это большая возможность выделиться на фоне других поступающих. В большинстве случаев в письме вы должны описать почему вы выбрали эту программу, какие навыки вы хотите приобрести и как их использовать в будущем. Большим плюсом будет описание вашей деятельности до поступления, а именно участие и победа в олимпиадах, научных исследованиях, интересных победах и конкурсах. Не стоит описывать свою жизнь, нужно писать лишь то что относиться к вашей программе. Важно донести приемной комиссии почему именно вы тот самый кандидат, который заслуживает получить стипендию, покрывающую все или же половину ваших расходов. К написанию мотивационного письма стоит отнестись с ответственностью.
Чего не стоит делать при написании письма:
1.Копировать письмо другого кандидата
Одно из самых необдуманных действий это копировать чужое письмо. Смысл написание мотивационного письма в искренности и описании индивидуального пути.
2.Скучное вступление
В том случае если начало письма написано не интересно, монотонно и банально, первое впечатление о вашем письме будет не из самых лучших. По этой причине постарайтесь написать введение интересным и увлекательным.
3.Написания письма в последнюю минуту
Стоит дать себе возможность обдумать свои цели, для того что бы они выглядели убедительными для приемной комиссии. Начните писать эссе хотя бы за месяц до подачи документов, так вы не упустите главные и ключевые моменты.
4.Избегайте повторения
Не стоит повторять несколько раз одну и ту же деталь, достаточно один раз упомянуть какой-либо момент без повторений.
5.Отсутствие структуры
При написании стоит составить план и тщательно продумать последовательность, чтобы соблюсти логическую цепочку.
Примерный план написания:
• Вступление
• Ваше образование и опыт в этой сфере
• Объяснения вашей пользы во время поступления
• Информация о ваших навыках
• Упоминание о знание иностранных языков
• Какую пользу получите вы после окончания учебы в этом университете. Что вас мотивирует учиться именно в этом учебном заведении.
• Заключение
Также ключевым моментом является изучение требований приемной комиссии
На сайте каждого университета указаны требования приема, ознакомьтесь с ними и соблюдайте их при написании письма и заполнении анкеты. Ответив на все обязательные вопросы, отправьте письмо в нужном формате.
После полного заполнения стоит дать своим учителям, друзьям или наставнику дать прочитать ваше письмо. В таких случаях важен свежий взгляд со стороны.
Самое главное, пишите искренне. Мотивационное письмо влияет на успех вашего поступления, преподаватель оценит вашу искренность и уникальность.