Avstraliya universitetlarida ta’lim olish
Avstraliyada va boshqa G'arbiy mamlakatlarda o’qishning eng asosiy farqi bu moliyaviy imkoniyatlardan katta farqi. Avstraliyadagi universitetlarda o'qish, aytaylik, Angliya yoki Qo'shma Shtatlardagi universitetlarga qaraganda ancha arzon va bu nafaqat valyuta kurslari farqini deb, balki ta’limning o'zi ham arzon. Avstraliyada o'qish narxi ko'tarilsa ham, juda kichikdir.
O'quv tizimi besh kunlik ish haftasiga asoslanib, mashg'ulotlar shanba kuni o'tkazilmaydi. Ammo hatto hafta ichida bo’sh soatlar ham paydo bo’lib qolishi mumkin va mavzuni batafsil o’rganish uchun ular haftasiga o'rtacha 12 soat sarflashadi, bundan tashqari, bu vaqt ma'ruza va seminarlarda, mustaqil shug’ullangan vaqt va kutubxonada o'tkaziladigan vaqtni ham o'z ichiga oladi. Avstraliyada talaba o'zi uchun qulay dars jadvalini tanlash imkoniyatiga ega. Siz buni semestrning boshida Internet orqali qilishingiz mumkin. Semestr davomida talaba to'rtdan ortiq fanni o'zlashtirmaydi, ba'zida faqat uchta fan mavjudligi ro'y beradi. Ma'ruzalar va mahorat darslari har bir mavzu bo'yicha o'tkaziladi, bu o’zbek ta'lim tizimiga juda o'xshash, ularning davomiyligi taxminan bir xil.
Yuqorida aytib o'tilganidek, talaba o'zi uchun dars jadvalini tanlaydi va shunday tarzda to’g’irlashi mumkinki, universitetga har kuni tashrif buyurish shart bo’lmaydi. Avstraliyada talabalar guruhlarga bo’linmaydi va yakka tartibda mashg'ulotlar o'tkazilmaydi. Turli darslarga borganda talaba doim boshqa-boshqa talabalar bilan bo’ladi. Ammo Avstraliyada turli xil loyihalarni guruhlarga bo’lgan holda amalga oshirish keng qo'llaniladi, bu yerda har bir loyiha uchun talaba turli guruhlarda ishlaydi. Bu turli jamoalarda ishlash uchun yaxshi ko'nikma beradi va aloqa ko'nikmalarini rivojlantiradi.
Avstraliya universitetlarida o’qituvchilar faqat ma’ruza yoki faqat seminarlar olib borishi mumkin, bundan tashqari boshlang'ich kurslar o'quvchilarga seminarlar o'tkazish ruxsat etilgan. Ma'ruzalarni faqat tajribali mutaxassislar, odatda, o'zlari o'qitadigan sohada katta tajribaga ega bo'lganlar o'tadilar. Avstraliyadagi imtihon jarayoni o'zbekistonnikidan ancha farq qiladi. U maxsus kompaniyalar tomonidan amalga oshirilib, komissiya ushbu masalada tajribali odamlarni o'z ichiga oladi. Imtihonlar turli universitetlarning talabalari kelgan maxsus markazlarda o'tkaziladi. Shu bilan birga, bunday markazlarda turli xil imtihonlar o'tkaziladi va talabalar soni minglab odamlarga to'g'ri keladi. Imtihonning o'zi yozma ravishda olib boriladi, ammo faqatgina nazariyani bilish yetarli emas, talaba olgan bilimlarini amalda qo'llay olishi kerak. Talaba o'zi hal qilishi kerak bo'lgan amaliy masalalar beriladi. Agar talaba mashg'ulotlarga bormagan bo'lsa yoki kamdan-kam hollarda qatnashgan bo’lsa, buni amalga oshirish imkoniyati yo’q.
Imtihonni qayta topshirish ancha murakkab: agar talaba birinchi marta imtihondan o'ta olmasa, unda ikkinchi imkoniyat bo'lmasligi mumkin. Ba'zan bunday imkoniyat 10% atrofida yetmasa beriladi. Agar talaba imtihonda past foiz olgan bo'lsa, unda bu kursni yana bir bor to'lash (yoki muqobil kursni tanlash) va uni qayta o’tishi kerak bo’ladi. Sinov uchun baho foiz sifatida belgilanadi, topshirish uchun kamida ellik foizni olish kerak. Akademik ko'rsatkichlarning bitiruv bosqichlari foizda mavjud.

Обучение в университетах Австралии
Главное отличие австралийского образования от такового в других западных странах - большая финансовая доступность. Образование в университетах Австралии стоит намного дешевле, чем, скажем, в Англии или США, и дело здесь не только в курсовых отличиях валюты, оно здесь само по себе дешевле. Цены на обучение в Австралии если и растут, то очень незначительно.
Система обучения базируется на пятидневной рабочей неделе, никогда занятия не проводятся в субботу. Но и на неделе могут образовываться свободные окошки, при этом, чтобы досконально знать предмет, на него тратят, в среднем, около 12 часов в неделю, причем, в это время входит как время, проведенное на лекциях и семинарах, так и в библиотеке и в самостоятельных занятиях. В Австралии у студента имеется возможность самому подобрать для себя удобный график занятий. Сделать это можно в начале семестра в режиме онлайн. За семестр студент осваивает не более четырех предметов, иногда бывает, что и всего три предмета. По каждому предмету читаются лекции и проводятся практикумы, что очень схоже с узбекской системой образования, продолжительность их примерно такая же.
Как уже было сказано выше, студент сам выбирает себе расписание занятий и скомпоновать их можно так, что посещать университет придется не каждый день. В Австралии нет деления студентов на группы, обучение индивидуально, и при посещении разных занятий студент оказывается в разных компаниях других студентов. Зато в Австралии широко практикуется групповое выполнение различных проектов, здесь тоже по каждому проекту по разным предметам студент работает в разных группах. Это дает хороший навык работы в самых разных коллективах и развивает коммуникативные способности.
Преподаватели в университетах Австралии могут вести только лекции или только практикумы, причем, к ведению практикумов допускаются уже студенты начальных курсов. Лекции же читают только опытные специалисты, как правило, с большим стажем работы в области, которую они преподают. Процедура экзаменов в Австралии существенно отличается от узбекской. Её проводят специальные компании, в комиссии присутствуют опытные в этом вопросе люди. Экзамены сдаются в специальных центрах, куда съезжаются студенты из различных вузов. Одновременно в таких центрах сдаются разные экзамены, количество студентов исчисляется тысячами. Сам экзамен проводится письменно, но знания теории недостаточно, студент должен уметь использовать полученные знания на практике. Студенту для решения предлагается какая-нибудь практическая проблема, которую он должен решить. Сделать это невозможно, если студент не посещал практикумы или ходил на них редко.
С пересдачей экзамена все гораздо сложнее: если студент не сдал экзамен с первого раза, то второго шанса у него может и не быть. Иногда такой шанс дается, если до успешной сдачи не хватило совсем чуть-чуть, например, около 10%. Если студент сдал экзамен менее успешно, то ему ничего не остается, как оплатить это курс ещё раз (или альтернативный курс на выбор) и заново его пройти. Оценка за экзамен ставится в процентах, для сдачи необходимо набрать не менее пятидесяти процентов. Ступени градации успеваемости в процентах присутствуют.