Xitoyda ta`lim: uning narxi va grant olish imkoniyati
Xitoy o'zining eng qadimgi tarixini unutmasdan dinamik ravishda rivojlanmoqda. Ajablanarlisi shundaki, xitoyliklar hozirgi vaziyatni tushunishni uyg'unlashtira oladilar va shu bilan birga uzoq vaqtdan beri eskirgan ko'rinadigan qadimgi qadriyatlarini tark etmaydilar.
Nima bo'lishidan qat'iy nazar, lekin haqiqat qolmoqda — Xitoy biznesi bugungi kunda butun dunyodagi tillarda masal. Siz tushunganingizdek, bir yil yoki ikki yil ichida Xitoy tilini yaxshi biladigan mutaxassislarning yetishmasligi paydo bo'ladi. Va keyin bunday ehtiyoj faqat o'sib boradi.
Xalqaro talabalarni jalb qilish uchun Xitoyda maxsus ta'lim granti ishlab chiqildi. Bu nafaqat bepul o'rganish, balki bu ajoyib madaniyatni ham o'ziga jalb qilish imkonini beradi. Paydo bo'lgan yagona qiyinchilik tildir, hamma narsa muammo emas (yashash narxi va ta'lim to'lovlari kichik). Shunga qaramay, siz bilganingizdek, tibbiy ko'rikdan o'tishingiz kerak, shuning uchun sog'lig'ingiz bilan to'liq tartib bo'lishi kerak.
Xitoy dunyodagi eng qiyin tillardan biri bo'lib, uni o'z-o'zini o'qitishda o'rganish deyarli mumkin emas. Shu bilan birga, Xitoy bilimi grant olish mezonlaridan biridir. Shunday qilib, 1-2 yil ichida siz faqat til o’rganish bilan band bo’lishga tayyor bo’ling. Faqat shundan keyin siz o'qishga grant olish uchun haqiqiy imkoniyatga ega bo'lasiz. Shuni esda tutingki, siz qanchalik yuqori darajaga erishsangiz, oxir-oqibat sizga ko'proq ixtisosliklar beriladi.
Xitoy ta'limining o'ziga xos xususiyati shundaki, bu erda yagona dastur yo'q. Shuning uchun siz o'zingiz nimani va qaerda o'rganishni xohlayotganingizni aniq tasavvur qilishingiz kerak.
Ta'lim qiymati yashash maydoni bog'liq bo'ladi, lekin har qanday holatda ham, Xitoy, bu borada juda notinch, oddiy qurush to'lash kerak bo'ladi, shuning uchun siz mening maslahatim — bir vaqtning o'zida eng zo'r universitetni tanlang va bezovta qilmang. U erda hamma narsa deyarli bepul. Misol uchun, besh yil davomida Pekin arxitektura universiteti, siz bilan tartibsizlik kamida 400 evro so'raydi.
Xitoylik talabalar uchun talab katta bo'lganligi sababli, albatta, til kurslari mavjud. Keyinchalik ish va muloqotda uni qo'llash uchun tilni o'rganish har qanday mamlakat uchun juda muhim, Xitoy esa istisno emas.
Siz taxmin qilganingizdek, bugungi kunda faqat eng uzoqni ko'rolmaydigan kishi Xitoyda o'qish uchun grant olishga intilmaydi. Bu nafaqat oliy ta'lim uchun, balki bakalavr, magistr (doktorlik darajaga qadar) uchun ham qo'llanilishi mumkin. Ro'yxatga olingan talabalarga xarajatlarning katta qismini qoplaydigan stipendiya beriladi.
Agar siz yuqori sifatli oliy ma'lumot olishni istasangiz va ko'p pul to'lashni xohlamasangiz, Xitoy ta'lim sifati narxning eng yaxshi nisbati. Bizning kompaniya Xitoyda 10 dan ortiq davlat va xususiy universitetlar bilan hamkorlik qiladi. Bizning ofisimizga keling va TEKINGA maslahat oling, sizga Xitoy universitetiga qanday qilib to'g'ri kirish va o'qish uchun grant olishingizni aytib beramiz.

Образование в Китае: его стоимость и возможность получения гранта
Китай динамично развивается, не забывая при этом свою древнейшую историю. Удивительно, но китайцы умеют сочетать понимание современной ситуации и при этом ценить, и не отказываться от старого, казалось бы, давно отжившего.
Как бы там ни было, но факт остаётся фактом — китайский бизнес на сегодняшний день является притчей в языках во всём мире. Как вы понимаете, уже через год-другой возникнет дефицит специалистов, которые хорошо знают китайский язык. И далее такая потребность будет только расти.
Чтобы привлечь иностранных студентов, разработан специальный грант на обучение в Китае. Он даёт возможность не только бесплатно учиться, но и впитывать эту удивительную культуру. Единственная сложность, которая возникает — это язык, всё остальное не проблема (стоимость проживания и плата за обучение невелики). Ещё, насколько известно, нужно пройти медицинское освидетельствование, поэтому желательно, чтобы с вашим здоровьем был полный порядок.
Китайский один из самых сложных языков мира, выучить его по самоучителю практически невозможно. В то же время знание китайского является одним из критериев получения гранта. Поэтому настраивайтесь на то, что в течение 1–2 лет вы только и будете делать, что зубрить язык. Только после этого и ни днём раньше у вас появится реальный шанс на получение гранта на обучение. Заметьте, что чем более высокого уровня владения языком вы достигнете, тем больше специальностей вам будет доступно в итоге.
Особенность китайского образования состоит в том, что здесь нет единых программ. Поэтому вы должны сами чётко представлять, чему и где вы хотите обучаться.
Стоимость обучения будет зависеть от региона проживания, но в любом случае китайцы очень нежадные в этом плане, платить придётся сущие копейки, так что мой вам совет — выбирайте сразу самый крутой вуз и не заморачивайтесь. Там всё чуть ли не бесплатно. Для примера, пекинский архитектурный вуз за все пять лет возни с вами просит менее 400 евро.
Из-за очевидной сложности китайского наиболее востребованными для узбекских студентов, конечно, являются языковые курсы. Изучение языка для последующего его применения в работе и общении является первостепенным для любой страны, Китай не исключение.
Как вы догадались, сегодня только самый недальновидный человек не стремится заполучить грант на учёбу в Китае. Его можно использовать не только для высшего образования, но и для получения степени бакалавра, магистра (вплоть до доктора). Зачисленным студентам назначается стипендия, которая покрывает существенную часть расходов.
Если вы хотите получить качественное высшее образование и при этом не хотите много платить, то Китай – наилучшее соотношение качество образования = цена. Наша компания сотрудничает более чем 10 государственными и частными университетами в Китае. Приходите к нам офис и БЕСЛАТНО получите консультацию, мы расскажем вам как правильно поступить в китайский университет и получить грант на учебу.