Germaniyada Oliy Ta`lim Haqida
Germaniyada ta'lim ko'pgina omillarga juda talabchan. Bu asosan Evropa Ittifoqining eng qadimgi muassasalarida kirish imtihonlarisiz asosiy oliy ma'lumot olish imkoniyatidir. Nemis ta'limi sizga o'qish tili sifatida ingliz va nemis tilini tanlash imkoniyatini beradi. Germaniyada o'qish talabalarga cho'ntak xarajatlaridan qo'shimcha pul topish imkoniyatini yaratadi, buning natijasida chet ellik talabalar bitiruvdan so'ng tezda ishga joylashish imkoniyatiga ega bo'ladilar. Germaniya universitetlarining diplomlari Evropa va Amerikadagi ish beruvchilar orasida juda raqobatdosh.
Germaniyadagi davlat universitetlarida o'qish bepul, siz ozgina talabalik to'lovini (600 yevrogacha) to'lashingiz kerak - bir semestr.
Bepul o'quv dasturlarini taklif qiluvchi davlat universitetlarida o'qish ko'pincha nemis tilida olib boriladi. Universitetga kirish uchun chet ellik talaba nemis tilini Test DaF-Niveaustufe 3 dan kam bo'lmasligi kerak. DSH-Prufung nemis tilidan test o'tkazadigan universitetlar mavjud. Shuni bilish juda muhim: Germaniyada tugallangan o'rta ma'lumot to'g'risidagi ma'lumotnoma olish uchun o'qish 12-13 yil davom etadi, ya'ni o'zbekistonlik talaba 1 yil o'qishni O'zbekistonda yoki Germaniyaning Studentkolleg nomli institutining maxsus bo'limida tugatishi kerak.
Germaniyadagi oliy ta'lim tizimi
Germaniyada o'qitish mustaqil va davlat institutlarida o'tkazilishi mumkin. Mustaqil universitetlar birinchi navbatda ularda ta'lim nafaqat nemis tilida olib borilishi bilan ajralib turadi. Bundan tashqari, mutaxassisliklar bo'yicha raqobat ancha past.
Germaniyada ta'lim eng yaxshi texnik mutaxassisliklar bo'yicha olib boriladi: muhandislar, quruvchilar, elektr muhandislari va boshqalar. Bunday mutaxassisliklar mashhur nemis institutlarida an'anaviy o'qitish an'analariga amal qiladi va kuchli o'qituvchilar tarkibiga ega. Ko'pgina nemis universitetlari Blona kreditini qayta kreditlash tizimidan foydalanadilar, bu esa boshqa davlatlardan kelgan abituriyentlarga o'z mamlakatlarida o'qishni boshlashlari va Germaniyada xuddi shu kasb bo'yicha yakunlashlariga imkon beradi.
Tayyorgarlik dasturlari
Qabul til sinovlariga asoslangan, ammo nemis tilini bilish talablari juda qattiq emas. O'z davlatida universitetning birinchi yilini kunduzgi yoki ikkinchi kursni sirtqi ta'limni tamomlagan boshqa davlatlardan, shuningdek o'rta maktabni medal bilan tamomlagan abituriyentlar qabul qilinadi. Ushbu dasturlar bo'yicha nemis tilida ta'lim ikki semestrni o'z ichiga olgan bitta o'quv yili davom etadi. O'qishni muvaffaqiyatli tugatgan va yakuniy imtihonlarni topshirgan talabalar avtomatik ravishda Germaniyada o'qish uchun ro'yxatga olinadi.
Bakalavr darajasi
Dasturlar taxminan uch o'quv yiliga to'g'ri keladi. Tugatgandan so'ng, talaba bakalavr ishini tayyorlaydi, uning darajasi maxsus komissiya tomonidan baholanadi. Bakalavr darajasi nafaqat davlat ta'lim muassasalari, balki Ta'lim vazirligi tomonidan akkreditatsiyadan o'tgan xususiy o'quv yurtlari, shuningdek prof. Akademiya. Bakalavr darajasiga ega bo'lgan talaba Germaniyada yoki boshqa mamlakatlarda uning diplomi rasmiy darajada tan olingan institutlarda oliy ma'lumot olish imkoniyatiga ega.
Magistrlik darajasi
Nemis magistrining o'qishi ikki yilgacha davom etadi; bu mutaxassislikni tanlashga bog'liq. Muayyan muassasaga qabul qilish uchun talablar o'zlariga ega bo'lishi mumkin. Asosan, abituriyent faqat til testlaridan o'tish uchun etarli emas. Shuningdek, u bakalavr diplomiga qo'shimchalar kiritishi kerak, unda ushbu o'quv yurtining asosiy fanlarida yuqori baholar mavjud.
MBA
Ushbu dasturlar davlat va mustaqil muassasalar tomonidan asosan ingliz tilida o'qitiladi. Ushbu ta'lim yo'nalishi nisbatan yangi, shuning uchun Britaniya, Amerika va boshqa mamlakatlardagi biznes maktablari va iqtisodiy institutlarning shunga o'xshash dasturlariga nisbatan kamroq ma'lumot beriladi. Oxirgi 14-18 oyda mintaqaviy va davlat dasturlari, hamkor tashkilotlar bilan birgalikda yaratilgan xalqaro dasturlar 1 - 1,5 yil.
Doktorantura dasturlari
Ushbu professional dasturlarda nemis ta'limini yuqori ixtisoslashtirilgan maktablar amalga oshiradi. Magistr yoki bakalavr diplomiga ega bo'lgan talabalar qabul qilinishi mumkin. Dastur ikki dan to'rt semestrgacha davom etadi, mashg'ulot tugaganidan keyin prof. Ko'pgina ish beruvchilar tomonidan akademik institut bilan taqqoslaganda yuqori baholanadigan diplom.
Germaniyada oliy ta'limning narxi
Garchi nemis institutlarida o'qish bepul hisoblansa-da, semestr uchun to'lovlar mavjud. Bundan tashqari, Germaniyada yashash uchun talaba har yili taxminan 12000 yevro miqdorida mablag'ni talab qilishi esga olinishi kerak.
Agar siz Germaniyada o'qishni istasangiz, sizga universitetni tanlashda yordam berishdan va suhbat va tayyorgarlik tartibini to'g'ri bajarishda sizga yordam berishdan xursand bo'lamiz. Bizning «World.uz» ofisimizga keling, biz bilan minglab o'zbekistonlik abituriyentlar chet elga o'qishga ketishdi.

О Высшем образовании в Германии
Образование в Германии очень востребовано по нескольким факторам. Главным образом, это возможность получить основное высшее образование в самых старых институтах ЕС не проходя вступительных экзаменов. Немецкое образование позволяет выбирать между английским и немецким языком обучения. Учёба в Германии даёт возможность ученикам подрабатывать на карманные расходы, благодаря чему иностранные студенты получают перспективу быстро получить работу после окончания учёбы. Дипломы от немецких Вузов очень конкурентоспособные у работодателей стран Европы и Америки.
В государственных университетах Германии образование является бесплатным, нужно заплатить лишь маленький студенческий взнос (до 600 евро) – семестр.
Вступительные требования
В государственных университетах, предлагающих бесплатные программы обучения, учёба чаще всего проводится на немецком языке. Для поступления в Вуз иностранный студент должен показать знания немецкого языка не ниже Test DaF-Niveaustufe 3. Есть университеты в которых проводится тестирование немецкого языка DSH- Prufung. Важно знать: обучение в Германии для получения аттестата об оконченном среднем образовании продолжается 12-13 лет, т.е студенту из Узбекистана необходимо дополнить 1 год учёбы или в Узбекистане, или в особом отделении немецкого института, которое называется Studentkolleg.
Система высшего образования в Германии
Немецкое обучение можно проходить в независимых и гос. институтах. Независимые университеты в первую очередь отличаются тем, что обучение в них предоставляется не только на немецком языке. Кроме того, конкурс по специальностям значительно ниже.
Обучение в Германии лучше всего проходить по техническим специальностям: инженеры. Строители, электротехники и т.п. Такие специальности в популярных институтах Германии соблюдают стандартные традиции обучения и имеют сильный преподавательский состав. Большая часть немецких Вузов использует Блонскую систему кредитного перезачёта, это позволяет абитуриентам из других стран начинать учёбу в своей стране, а закончить её в Германии по той-же профессии.
Подготовительные программы
Зачисление осуществляется исходя из языковых тестов, но требования на знания немецкого языка весьма лояльны. Зачисляются абитуриенты из других стран, окончившие первый курс университета в своём государстве на очной форме обучения или второго курса – на заочной форме, так же зачисляются выпускники средних школ имеющие медали. Немецкое образование на данных программах длится один учебный год включающий в себя два семестра. Студенты, удачно закончившие учёбу и прошедшие выпускные экзамены, в автоматическом порядке будут зачислены для последующего обучения в Германии.
Программы длятся около трёх учебных лет. После завершения учащийся подготавливает бакалаврскую работу, уровень которой оценивает особая комиссия. Уровень бакалавра выдают не только государственные учебные заведения, но и частные, которые прошли аккредитацию в Министерстве Образования, а также проф. Академии. Студент имеющий бакалаврский диплом имеет возможность получать дальнейшее высшее образование в германии или институтах других стран, в которых его диплом признан на официальном уровне.
Немецкое образование магистра длится до двух лет, это зависит от выбора специальности. Требования по зачислению у конкретного института могут быть свои. В основном абитуриенту недостаточно пройти только языковые тесты. Ему нужно еще предоставить приложения к диплому бакалавра, в котором присутствуют высокие оценки по основным для этого института предметам.
МВА
Эти программы преподаются гос. и независимыми институтами, в основном на английском языке. Данная образовательная область относительно новая, из-за этого котируется меньше, по сравнению и похожими программами бизнес-школ и экономических институтов Британии. Америки и другим. Региональные и государственные программы длятся 14-18 месяцев, интернациональные программы, созданные вместе с партнерскими институтами, длятся 1 - 1,5 года.
Постдипломные программы
Немецкое образование по этим профессиональным программам предоставляют выс. спец. Школы. Зачисленными могут быть студенты, имеющие магистерский или бакалаврский диплом. Программа длится от двух до четырёх семестров, после завершения обучения студент получает проф. Диплом, который очень ценится у большинства работодателей, по сравнению с академическим институтским.
Стоимость высшего образования в Германии
Хотя обучение в немецких институтах считается бесплатным, имеются необходимые платежи за семестр. Кроме того, следует помнить, что на жизнь в германии студенту необходимо приблизительно 12 000 евро ежегодно.
Если Вы хотите учиться в Германии, мы будем рады помочь вам выбрать университет и правильно пройти процедуру собеседования и подготовки. Приходите к нам в офис World.uz, с нами поступило на учебу за рубежом тысячи абитуриентов из Узбекистана.