Ushbu blogda biz sizni o'qish uchun chegirmaga ega bo'lish, 100% grant olish yo'llari bilan tanishtirmoqchimiz va portfolingizni ko'rib chiqishda universitetlar nimaga ko'proq e'tibor berishlari haqida ma'lumot bermoqchimiz. World Uz sizga stipendiya olish imkoniyatini bir necha barobar oshiradigan portfolio tayyorlashda yordam beradi
Chet eldagi universitetlardagi stipendiyalar universitet tomonidan moliyaviy yordam bo'lib, o'qish vaqtida to'lovlar, turar joy va boshqa xarajatlarni kamaytirishga yordam beradi. Har bir universitet moliyaviy yordamga turlicha yondashadi, ba'zilari o'qish uchun chegirma beradi, boshqalari esa oylik yashash uchun stipendiya berishi mumkin. Shuningdek, ko'plab abituriyentlar grant dasturlariga qiziqish bildirmoqda, chet eldagi grantlar loyiha yoki tadqiqotni qo'llab-quvvatlash uchun moliyaviy yordamdir. Aksariyat hollarda ma'lum bir miqdor chiqariladi.
Davlatlar tomonidan berilgan bir nechta stipendiyalar mavjud, ro'yxat quyida keltirilgan:
DAAD 1925-yilda tashkil etilgan tashkilot boʻlib, bugungi kunda xalqaro talabalar almashinuvi sohasida dunyoda yetakchi oʻrinni egallaydi. DAAD Germaniyaning 250 dan ortiq oliy taʼlim muassasalari va 100 dan ortiq talabalar tashkilotlarini birlashtiradi. Ushbu tashkilotning o'zi bir qator stipendiya dasturlarini taklif qiladi, shuni hisobga olish kerakki, ko'plab stipendiyalar magistratura tinglovchilari, aspirantlar va olimlarga beriladi.
DAAD stipendiyalari barcha asosiy talaba xarajatlarini qoplaydi:
1. Transport xarajatlari
2. Tibbiy sug'urta
3. Germaniyada turar joy (ya'ni 900 evro stipendiya)
GKS Janubiy Koreya hukumatining stipendiya dasturi boʻlib, chet ellik talabalarga Koreya universitetlarida grant asosida hamrohlik stipendiyasi bilan oʻqish imkonini beradi. Ushbu dastur doirasida har yili ko'plab o'rinlar ajratiladi (bakalavrlar uchun 170 ta, magistrlar va doktorlar uchun 700 ta). Ushbu dasturda 110 dan ortiq mamlakatlardan talabalar ishtirok etishlari mumkin. Mamlakatning 65 ta universitetlari ushbu dasturda ishtirok etib, deyarli barcha fan yo'nalishlari bo'yicha ta'lim dasturlarini taklif etadi. Shuni yodda tutish kerakki, tibbiyot va arxitektura kabi yo'nalishlar ta'lim 4 yildan ortiq davom etadigan dasturlar qatoriga kiradi va GKS bunday dasturlarni o'z ichiga olmaydi.
GKS dasturi tanlov ishtirokchilarining barcha xarajatlarini qoplaydi:
1. Kontrakt tulovi
2. Yashash xarajatlari
3. Transport xarajatlari
4. Tibbiy sug'urta
Erasmus - bu talabalar va o'qituvchilar almashinuviga qaratilgan Evropa Ittifoqi dasturi. Dastur 1987 yildan beri mavjud bo'lib, o'shandan beri unda 3 milliondan ortiq talaba va o'qituvchilar ishtirok etishdi. Grantlar dasturga qarab bir yoki ikki o‘quv yiliga beriladi. Shuningdek, u ushbu dasturda ishtirok etayotganda stipendiya olish huquqiga ega.
Erasmus dasturi tanlov ishtirokchilarining barcha xarajatlarini qoplaydi:
1. Universitetda ta'lim olish
5. Kutubxona va laboratoriyalar uchun xarajatlar
6. Viza xarajatlari
Turkiye Burslari bu davlat dasturi xalqaro talabalarni bakalavriat, magistratura va doktorantura yo‘nalishlarida o‘qishga mo‘ljallangan. Ta'lim boshlanishidan oldin bir yillik til kurslari o'tkaziladi va undan keyin turk tilida o'qitiladi. Ushbu dasturga ariza topshirishda yosh cheklovlari mavjud, bakalavriat talabalari 21 yoshgacha, magistraturaga 30 yoshgacha va doktoranturaga 35 yoshgacha bo‘lgan talabalar uchun hujjat topshirishlari mumkin.
Turkiye Burslari dasturi tanlov ishtirokchilarining barcha xarajatlarini qoplaydi:
5. Aviachipta xarajatlari
Grant va stipendiya dasturlari uchun hujjatlaringizni ko'rib chiqishda sizning portfolingizga katta e'tibor beriladi. Grant olish uchun birinchi qadam to'g'ri yig'ilgan portfolioga va boshqa akademik yutuqlaringizga bog'liq. Sinfdan tashqari mashg'ulotlar ham muhim rol o'ynaydi, masalan, sport, ijodkorlik, ko'ngillilik va ijtimoiy faoliyat. Shu sababli, boshqa jihatlarga katta e'tibor berishga arziydi, siz turli tashkilotlardan sertifikat olishingiz kerak, bu sizning o'qishga qiziqishingizni ko'rsatadi va stipendiya yoki to'liq moliyalashtirish imkoniyatini oshiradi.
Ariza topshirish jarayoni bir necha bosqichlarni o'z ichiga oladi:
1. Hujjatlar to'plami
2. Hujjatlarni topshirish
3. Sizning arizangizni ko'rib chiqish
4. Intervyu
5. Stipendiyani tasdiqlash va viza uchun ariza
6. O‘qishga jo‘nab ketish
Ariza topshirishda, har bir talabaning o'ziga xosligi va tanlov komissiyasiga o'ziga xos narsani taklif qilishi mumkinligini hisobga olish kerak, shu bilan talaba ajiralib turadi.

Как получить scholarship в заграничных университетах
В этой статье хотим ознакомить вас с путями получения скидки на обучение, получения 100% гранта и дать информацию о том на что больше всего обращают внимание университеты при рассматривании вашего портфолио. Компания World Uz поможет подготовить для вас портфолио с помощью которого ваши шансы на получение стипендии увеличатся в несколько раз.
Стипендии в ВУЗах за рубежом – это финансовая помощь со стороны университета, которая помогает уменьшить плату за обучение, проживание и другие расходы во время обучения. В каждом университете по разному относятся к финансовой помощи, в некоторых выдают скидку на обучение, а в других это может быть ежемесячная стипендия на проживание. Также, многие поступающие интересуются насчет грантовых программ, гранты за рубежом – это финансовая помощь для поддержки какого-то проекта или исследования. В большинстве случаев, выдается какая-то конкретная сумма.
Существуют несколько стипендий выдаваемых со стороны государств, список приведен ниже:
DAAD – это организация была основана в 1925 году и на сегодняшний день занимает лидирующие позиции в мире в области международных студенческих обменов. DAAD объединят более 250 высших немецких учебных заведений и более 100 студенческих организаций. Эта само организация предлагает целый ряд стипендиальных программ, следует учесть то, что большое количество стипендий выдается участникам магистратуры, аспирантам и ученым.
Стипендии DAAD покрывают все основные расходы студентов:
1.Транспортные расходы
2.Медицинскую страховку
3.Проживание в Германии (а именно стипендия в размере 900 евро)
GKS- это стипендиальная программа Правительства Южной Кореи, позволяющая иностранным студентам получить образование в корейских университетах на грантовой основе с прилегающей к ней стипендией. В рамках этой программы ежегодно выделяется большое количество мест ( 170 для бакалавров, 700 мест для магистров и докторов). Студенты более чем из 110 стран могут участвовать в этой программе. В этой программе участвуют 65 университетов страны, предлагающие программы обучение почти во всех предметных областях. Нужно учитывать что такие направления как медицина и архитектура входят в число программ где обучение длится более 4 лет, а такие программы GKS не включает в себя.
Программа GKS покрывает все расходы конкурсантов:
1.Контракт
2.Расходы на проживание
3.Транспортные расходы
4.Медицинскую страховку
Erasmusэто программа ЕС, целью которой является обмен студентов и преподавателей. Программа стала доступной с 1987 года и за все это время в ней участвовало более 3 миллионов студентов и преподавателей. В зависимости от программы стипендия выделяется на один или на два учебных года. Также ему полагается стипендия во время участия в этой программе.
Программа Erasmus Mundus покрывает все расходы конкурсантов:
1.Обучение в ВУЗе
5.Расходы на библиотеку и лаборатории
6.Расходы на оформление визы
Turkiye Burslari -  это, государственная программа выделяется для учебы иностранных студентов на бакалавриате, магистратуре и докторантуре. Перед началом обучения проводятся годичные языковые курсы, а после уже обучение на турецком языке. При подачи на эту программу имеются возрастные ограничения, на бакалавриат можно подать студентам младше 21 года, младше 30 на магистратуру и младше 35 лет на докторантуры.
Программа Turkiye Burslari покрывает все расходы конкурсантов:
5.Расходы на авиабилет
При рассмотрении ваших документов на грантовые и стипендиальные программы большое внимание обращают на ваше портфолио. Первый шаг на получение стипендии зависит от правильно собранного портфолио и других ваших академических достижений. Большую роль также играет внеучебная деятельность, к примеру, спорт, творчество, волонтрество и социальная деятельность. По этой причине, большое внимание стоит оказать и другим аспектам, следует получить сертификаты с разных организаций, это покажет вашу заинтересованность в учебе и повысит ваши шансы на получение стипендии или полное финансирование.
Процесс подачи включает в себя несколько этапов:
1.Сбор документов
2.Подача документов
3.Собеседование
4.Рассмотрение вашей заявки
5.Одобрение стипендии и получение визы
6.Отъезд на учебу
При подаче стоит учесть что каждый студент уникален по своему и может предложить что-то свое приемной комиссии, чем он и будет отличаться.