Rossiyada taʼlim qay tarzda bo‘ladi.
11 – yillik taʼlimdan so‘ng Rus-tilini oz bo‘lsa ham bilsangiz, Rossiya davlat va XUSUSIY universitetlarida topshirib taʼlim olsangiz bo‘ladi. Medidsina huquq yo‘nalishida o‘qish uchun rus-tilini yaxshi bilish talab qilinadi. Universitetlar kontrakt hamda grant dasturlarida bo‘ladi. Bakalavr 4 yil Magistratura 2 yil bo‘ladi, Phd dasturlari ham bor. 13 ta universitetda 100% grant dasturlari bor, talabalar 4 yil bakalavrda belgilangan  bepul taʼlim olishlari mumkin. Undan tashqari stipendiya ham ajratilgan 80-100$ 1- oyga, xar bir universitetda yotoqxona bor 15$ dan 30$ gacha xona sifati va sanog‘iga qarab narx belgilanadi. Talabalar o‘qib turgan bir vaqtida ishlash imkoniyati xam bo‘ladi. Haftasiga 20-soat qonuniy, oyiga o‘rtacha maosh 400-500$, ko‘pi bilan 800-900$ topishlari mumkin. World.uz orqali topshirsangiz kirish ehtimoli yuqori bo‘ladi.
Rossiya universitetlari:
Moskva davlat universiteti, Sank-Peterburg universiteti, Moskva fizika va texnika universiteti, Milliy tadqiqot universiteti Iqtisodiyot oliy maktabi, Ural federal universiteti, Tomsk davlat universiteti, Novosibirsk davlat universiteti, Sechenova davlat universiteti shu kabi bir qator universitetlar dunyoning top 100 va 1000 talik ro‘yxatidan joy olgan. Taʼlim yuqori darajada sifatli bo‘ladi, albatta jahon standartlariga javob bergan holda. Rossiyada taʼlim olish afzalliklari, birinchi navbatda O‘zbekistonga yaqin, viza yo‘q, universitetga kirish imtihonlari oson, taʼlim yaxshi, diplom xalqaro, keng qamrovli ishlash imkoniyatlari, bakalavrdan so‘ng magistraturani yevropada davom ettirish oson. Talabaning oylik xarajatlari ham katta bo‘lmaydi. 1-oyga 250-350$ o‘rtacha. Xalqaro talabalar ham ko‘p kelishadi, bu sizga bir qator imkoniyatlar yaratib beradi.

Как обстоит дело с образованием в России?
После 11 лет обучения, если вы хоть немного знаете русский язык, вы можете учиться в российских государственных и ЧАСТНЫХ университетах. Для изучения медицины и права необходимо хорошее знание русского языка. Университеты действуют по контрактным и грантовым программам. Бакалавриат – 4 года, магистратура – ​​2 года, также есть программы Phd. В 13 университетах действуют 100% грантовые программы, студенты могут получить 4-летнее образование бакалавра бесплатно. Кроме того, на первый месяц выделяется стипендия в размере $80-100, в каждом вузе есть общежитие, цена определяется от $15 до $30 в зависимости от качества и количества комнат. Студенты имеют возможность работать во время учебы. 20 часов в неделю – это законно, они могут зарабатывать в среднем 400–500 долларов в месяц, максимум 800–900 долларов. Если подать заявку через World.uz, вероятность поступления высока.
Российские университеты:
МГУ, СПбГУ, МФТИ, НИУ ВШЭ, Уральский федеральный университет, Томский госуниверситет, Новосибирский госуниверситет, госуниверситет имени Сеченовой входят в число 100 и 1000 лучших вузов мира. , перечислено. Образование будет качественным, конечно же, отвечающим мировым стандартам. Плюсами обучения в России являются, прежде всего, близость к Узбекистану, отсутствие визы, легкие вступительные экзамены в университет, хорошее образование, международный диплом, широкие возможности для работы, возможность легко продолжить обучение в магистратуре в Европе после бакалавриата. Ежемесячные расходы студента не будут большими. В среднем 250-350$ в месяц. Иностранные студенты также приезжают в большом количестве, что дает вам ряд возможностей.