Dunyo miqyosida eng yaxshi scholarship beradigan, davlat va xususiy universitetlar.
Qaysi davlat va xususiy universitetlari eng ko‘p stipendiya taklif qilishini aniqlash turli omillarga bog‘liq, jumladan universitetning jamg‘arma miqdori, davlat moliyalashtirish va institutsional siyosat. Biroq baʼzi davlat va xususiy universitetlari o‘zlarining saxiy stipendiya dasturlari bilan mashhur. Har bir davlatning o‘ziga xos talablari bor, davlat va xususiy universitetga kirish va scholarship yutib olish uchun alohida talablar qo‘ygan. Eng ko‘p scholorshib beruvchi davlatlarga  Koreya, Amerika, Kanada, Yaponiyaning universitetlari kiradi. Yuqoridagi davlatlar alohida grand beruvchi mamlakatlardan ajralib turadi.
Koreya – Koreyada kontraktlar unaqa qimmat bo‘lmasada 30 % dan 100 % gacha scholorshipni 4 yil davomida beradi. 1 – yilning 1- semestrida talabaning IELTS, Topis sertifikatlari GPA % baholari, intervyu va yozgan insholariga  qarab beradi, 2 – semestrda esa fanlarni qanday bahoga yopishiga qarab beriladi. Mamlakatda o‘qib turgan holda ishlashga ruxsat bor bu holatda talabalar o‘zining shaxsiy ehtiyojlari uchun pul topish imkoni mavjud bo‘ladi. Sejong, Kyung hee, Dong a, Inxa kabi universitetlar talabaning darajasiga qarab yuqori darajada scholarship beradi.
Amerika – Amerika universitetlari juda ko‘p bo‘lishiga qaramay kontraktlari O‘zbekiston sharoiti uchun biroz qimmatlik qiladi, lekin Amerika xalqaro va mahalliy talabalar uchun 30% dan 100% gacha grant ajratgan, bu holatda ham talabaning darajasiga qarab IELTS, SAT, sertifikatlari qo‘shimcha til sertifikatlari, yozgan insholariga qarab albatta raqobatbardoshlini oshirgan xolda grant ajratadi.
Florida universiteti: O‘zining mustahkam stipendiya takliflari, jumladan, birinchi avlod kollej talabalariga moliyaviy yordam ko‘rsatadigan Machen Florida Opportunity Scholars dasturi bilan mashhur.
Michigan universiteti: Maʼlum bir chegara ostidagi daromadlari bo‘lgan oilalardagi shtat talabalari uchun o‘qish va to‘lovlarni qoplaydigan Go Blue Guarantee kabi dasturlar orqali munosib mukofotlar va ehtiyojga asoslangan yordamni o‘z ichiga olgan keng doiradagi stipendiyalarni taklif qiladi.
Chapel-Xilldagi Shimoliy Karolina universiteti: Ko‘p sonli stipendiyalar, jumladan, kam taʼminlangan talabalar uchun Karolina shartnomasi, ko‘rsatilgan ehtiyojning 100 foizini kreditlarsiz qoplaydi.
Kanada – Kanadada taʼlim juda sifatli ekanligi bilan ajralib tursa ham talabalariga scholarship berishni kanda qilmaydi bu holatda ham talabaning bilim darajasiga qarab 50 % - 80 % gacha yaxshi universitetlar ro‘yxatidan grant ajratiladi.
Toronto universiteti: Kanadaning eng nufuzli universitetlaridan biri bo‘lgan Toronto universiteti mahalliy va xalqaro talabalarga keng ko‘lamli stipendiya va grantlarni taklif etadi. Bularga xizmatga asoslangan stipendiyalar, ehtiyojga asoslangan grantlar va muayyan dasturlar yoki yutuqlar uchun mukofotlar kiradi.
MsGill universiteti: Monrealda joylashgan MsGill universiteti o‘zining saxiy moliyaviy yordam paketlari bilan mashhur. Universitet bakalavriat va magistratura talabalarini, shu jumladan moliyaviy ehtiyoji ko‘rsatilgan talabalarni qo‘llab-quvvatlash uchun turli stipendiyalar va stipendiyalarni taqdim etadi.
Britaniya Kolumbiyasi Universiteti (UBS): UBS o‘zining stipendiya dasturlari bilan mashhur bo‘lib, unga kiruvchi talabalar uchun kirish stipendiyalari, yutuqlarga asoslangan mukofotlar va ehtiyojga asoslangan moliyaviy yordam kiradi. Universitet, shuningdek, aspirantlar uchun tadqiqot grantlari va stipendiyalar taklif qiladi.

Государственные и частные университеты, предоставляющие лучшие стипендии в мире.
Определение того, какие государственные и частные университеты предлагают больше всего стипендий, зависит от множества факторов, включая пожертвования университета, государственное финансирование и институциональную политику. Однако некоторые государственные и частные университеты известны своими щедрыми стипендиальными программами. В каждой стране свои требования, установлены особые требования для поступления в государственные и частные университеты и для получения стипендий. Университеты Кореи, Америки, Канады и Японии входят в число стран, предоставляющих больше всего стипендий. Вышеупомянутые страны отличаются от отдельных стран-поставщиков.
Корея - В Корее хоть контракты и не очень дорогие, но предусматривают стипендию от 30% до 100% на 4 года. В 1 семестре 1 курса выдаются сертификаты IELTS, Topis студента в зависимости от оценок GPA %, собеседований и написанных эссе, а во 2 семестре - в зависимости от оценки по предметам. Есть разрешение на работу в стране во время учебы, в этом случае у студентов будет возможность зарабатывать деньги на свои личные нужды. Такие университеты, как Седжон, Кён Хи, Дон А и Инха, предоставляют высокий уровень стипендий в зависимости от уровня студента.
Америка - несмотря на то, что американских университетов очень много, их контракты дороговаты для условий Узбекистана, но Америка выделила гранты от 30% до 100% для иностранных и местных студентов, и в данном случае в зависимости от уровень студента, IELTS, SAT, сертификаты. Дополнительные языковые сертификаты, в зависимости от написанных эссе, однозначно повысят конкурентоспособность гранта.
Университет Флориды: известен своими щедрыми стипендиальными предложениями, в том числе программой стипендиатов Machen Florida Opportunity Programme, которая предоставляет финансовую помощь студентам колледжей первого поколения.
Мичиганский университет: предлагает широкий спектр стипендий, включая премии за заслуги и помощь в зависимости от потребностей, через такие программы, как Go Blue Guarantee, которая покрывает плату за обучение и плату для студентов штата из семей с доходами ниже определенных пределов.
Университет Северной Каролины в Чапел-Хилл: многочисленные стипендии, в том числе Каролинский контракт для студентов с низкими доходами, покрывают 100 процентов продемонстрированных потребностей без кредитов.
Канада - Хотя образование в Канаде отличается высоким качеством, она не стесняется предоставлять стипендии своим студентам, при этом в зависимости от уровня образования студента выделяется 50% - 80% гранта из списка. хороших университетов.
Университет Торонто: Один из самых престижных университетов Канады, Университет Торонто предлагает широкий спектр стипендий и грантов местным и иностранным студентам. К ним относятся стипендии на основе заслуг, гранты на основе потребностей и награды за конкретные программы или достижения.
Университет МсГилл: Университет МсГилл, расположенный в Монреале, известен своими щедрыми пакетами финансовой помощи. Университет предлагает различные стипендии и стипендии для поддержки студентов и аспирантов, в том числе студентов с явной финансовой потребностью.
Университет Британской Колумбии (UBS): UBS известен своими стипендиальными программами, которые включают вступительные стипендии для поступающих студентов, награды на основе заслуг и финансовую помощь на основе потребностей. Университет также предлагает исследовательские гранты и стипендии для аспирантов.