SAT sertifikati nima va nima uchun kerak bo‘ladi.
- Ko‘plab xalqaro top 100 talikdagi universitetlarning deyarli 50% Amerika Qo‘shma Shtatlarida joylashgan bo‘lib, bu universitetlarning kontraktlari yiliga o‘rtacha 20 000$ - 25 000$ dan 45 000$ - 60 000$ gacha boradi. Tabiiyki bu holat bizning mamlakat uchun ancha qimmat, lekin universitet tomonidan xalqaro grant dasturlari ajratilgan bo‘lib, talabaning IELTS, SAT, sertifikatlari hamda GPA, baholariga qarab 30% dan 100% gacha scholarship ajratiladi. Hozirgi vaqtda ko‘plab davlatlar Amerika Kanada Avstraliya Yevropa va Osiyo mamlakatlari SAT sertifikatini qabul qilib grant ajratishadi. SAT (Scholastis Assessment Test) asosan Qo‘shma Shtatlarda kollejga kirish uchun qo‘llaniladi. Biroq, ko‘plab xalqaro talabalar kollejga ariza berish jarayonining bir qismi sifatida SATni ham olishadi. SAT ballari nafaqat Amerika bilan cheklanib qolmasdan, dunyoning turli mamlakatlaridagi universitet va kollejlar tomonidan qabul qilinadi.
Amerikadan tashqaridagi mamlakatlardagi universitetlar va taʼlim muassasalari SAT ballarini qabul qilish mezonlarining bir qismi sifatida ko‘rib chiqishlari mumkin. Baʼzi mamlakatlar o‘zlarining standartlashtirilgan testlariga ega bo‘lishi mumkin yoki boshqa xalqaro baholashlardan foydalanishi mumkin, shuning uchun talabalar o‘zlari qiziqqan universitetlarning maxsus talablarini o‘rganishlari juda muhimdir.
Agar siz xalqaro maqsadlarda SAT imtihonini topshirishni o‘ylayotgan bo‘lsangiz, to‘g‘ridan-to‘g‘ri universitet yoki kollejlarga murojaat qilib, ular SAT ballarini qabul qiladimi yoki yo‘qmi, va ularning kirish talablarini tushunishingiz tavsiya etiladi. Bundan tashqari, siz SATni boshqaradigan Kollej kengashi kabi rasmiy manbalarni tekshirish orqali har qanday o‘zgarishlar yoki o‘zgarishlardan xabardor bo‘lishni xohlashingiz mumkin. SAT  imtihoni AQTda, Amerika Qo‘shma Shtatlari bo‘limida o‘qishni davom ettirish uchun yuqori taʼlim olishni rejalashtirgan talabalarga o‘tkaziladi. Bu imtihon, qisman AQSH bo‘ylab, qisman esa xalqaro darajadagi o‘qish olishni rejalashtirgan talabalar uchun ham tashkil etiladi.
SAT imtihonlari maʼlum kunlarda, odatda, mart yoki may oyida bo‘lib o‘tkaziladi. Batafsil jadval va boshqa muhim maʼlumotlar uchun siz rasmiy manbalardan maʼlumot so‘rashingiz mumkin.

Что такое сертификат SAT и зачем он нужен?
- Почти 50% многих международных университетов из топ-100 расположены в Соединенных Штатах Америки, а контракты этих университетов варьируются от $20 000 - $25 000 до $45 000 - $60 000 в год. Естественно, такая ситуация очень затратна для нашей страны, но международные грантовые программы распределяются университетом, в зависимости от IELTS, SAT, сертификатов и среднего балла студента, стипендия выделяется от 30% до 100%. В настоящее время многие страны, такие как Америка, Канада, Австралия, Европа и Азия, принимают сертификат SAT и выдают гранты. SAT (Scholastis Assessment Test) используется в основном при поступлении в колледжи в США. Однако многие иностранные студенты также сдают SAT в рамках процесса поступления в колледж. Результаты SAT принимаются университетами и колледжами по всему миру, а не только в Америке.
Университеты и учебные заведения в странах за пределами США могут учитывать результаты SAT как часть критериев поступления. Некоторые страны могут иметь свои собственные стандартизированные тесты или использовать другие международные оценки, поэтому важно, чтобы студенты изучали конкретные требования интересующих их университетов.
Если вы планируете сдавать SAT для международных целей, рекомендуется напрямую связаться с университетом или колледжем, чтобы узнать, принимают ли они результаты SAT и понимают ли они требования к поступлению. Кроме того, вы можете быть в курсе любых изменений или изменений, проверяя официальные источники, такие как Совет колледжей, который проводит SAT. Экзамен SAT сдается студентам, которые планируют продолжить обучение в AQT, Департаменте США. Этот экзамен организован частично для студентов, которые планируют учиться в США, и частично за рубежом.
Экзамены SAT проводятся в определенные даты, обычно в марте или мае. Подробное расписание и другую важную информацию вы можете узнать в официальных источниках.