Amerika universitetlar haqida 5 fakt
AQShda universitetga kirish haqida o'ylayapsizmi? Bu holda, Amerika ta'lim tizimining asosiy xususiyatlari haqida bilish sizga katta foyda berishi mumkin. Ushbu maqola siz bilish kerak bo’lgan Amerika universitetlari haqida taxminan 5 faktlarni o'z ichiga oladi
Maktabda olingan a’lo baxolar oq’ishga kirishni kafolat bera olmaydi
Amerika universitetlarida tanlov mezonlari Rossiya va MDH mamlakatlaridan farq qiladi, chunki AQSH universitetlari eng yuqori ko'rsatkichga ega bo'lgan abituriyentni emas, universitetga ko'proq foyda keltiradigan kuchli motivatsiyaga ega bo’lgan abituriyentni afzal ko'radi. Motivatsiyaning isboti ixtiyoriy ish, diplom, sport yutuqlari, shuningdek, yaxshi motivatsion xat bo'ladi. Bundan tashqari, xorijiy talabalar yaxshi TOEFL/IELTS reytingini olgan holda ingliz tilini yuqori darajada tasdiqlashlari kerak.
Fakt: xalqaro qabul mezonlari mahalliy talabalardan farq qiladi. Ko'pgina universitetlar xalqaro talabalarni SAT topshirishni talab qilmaydi, ba'zilari esa o'qituvchilarning motivatsion maktubi va tavsiyalarini so'ramaydi.
Siz mutaxassislik haqida qaror qabul qilmasdan universitetga kirishingiz mumkin
AQSh universitetlarining aksariyati moslashuvchan ta'lim tizimini taklif qiladi, bu esa talabalarga ikki yilgacha bo'lgan mutaxassislik bilan aniqlanishga imkon beradi. Ta'lim profilini tanlamagan talabalar undeclared maqomini olishadi va dastlabki ikki yil davomida umumiy ta'lim fanlarini o'rgatishlari mumkin. Shu vaqt ichida siz mutaxassislikni o'zgartirishingiz mumkin (bu esa, o'quv vaqtini uzaytirishi mumkin).
Bir vaqtning o’zida ikkita oliy ma'lumot olishingiz mumkin
Kerak bo’lsa, amerikalik talabalar bir vaqtning o'zida ikkita oliy ma'lumot olishlari mumkin. Buning uchun yaxshi akademik ko'rsatkichga ega bo'lishingiz va maxsus ruxsat olishingiz kerak. Barcha talabalarga asosiy profildan tashqari, ufqni kengaytirish uchun qo'shimcha – minorni tanlashga ruxsat beriladi. Misol uchun, grafik dizayner o'rganish, men tanlash uchun, ro'yxatdan besh qo'shimcha kurslar o'z ichiga oladi biznes va boshqaruv, bir minor olish rejalashtirish. Bitta fakultetdan ikkita mutaxassislikni tanlash mumkin emas.
Hujjatlarni oldindan topshirish kerak
AQSh universitetlarining aksariyati oktyabr va noyabr oylarida kuzgi semestr uchun hujjatlarni deyarli bir yil oldin qabul qiladi, bunga esa ko'plab talabalar tayyor emas. Siz bahor semestri uchun ham harakat qilishingiz mumkin, shuning uchun hujjatlarni topshirish uchun kechiksangiz – xafa bo'lmang.
Talabalar yukni taqsimlaydilar
AQShda talabalarga ikki xil ta'lim beriladi:
• Full-time (12-18 ta yoki haftasiga 4-6 ta dars)
• Part-time(3-9 ta yoki haftasiga 1-3 dars)
Shunday qilib, haftada ko'proq darslarni tanlab, talabalar kollejni 4 yil ichida emas, balki 3 yilda tugatishi mumkin, aksincha, haftasiga 2 darsni o'qib, talaba olti yil ichida universitetni tugatishi mumkin.
Bundan tashqari, ko'plab universitetlarda 2 dan 6 haftagacha davom etadigan qish va yoz semestrlari mavjud. 2-3 hafta davom etgan qisqa qish semestrida talabalar tezlashtirilgan kurs dasturidan o'tadilar va oddiy semestrlarda bo'lgani kabi bir xil imtihonlarni topshiradilar.
Agar siz Amerika universitetiga borishni istasangiz, bizning kompaniyamiz sizga barcha kerakli hujjatlarni to'plashda yordam beradi va o’qishga kirish va viza olish imkoniyatlarini oshirish bo’yicha sizga maslahat beradi. Ofisimizga keling va bepul maslahat oling!

5 фактов об американских университетах
Задумываетесь о поступлении в университет в США? В таком случае, знание основных особенностей американской системы образования может сыграть вам на руку. В нашей статье собраны 5 фактов об американских университетах, которые нужно знать при поступлении.
1. Хорошие оценки в школе не гарантируют зачисление в университет
Критерии отбора в американские университеты отличаются от таковых в Узбекистане и странах СНГ тем, что абитуриенту с наивысшей успеваемостью предпочтут абитуриента с лучшей мотивацией, который принесёт больше пользы университету. Доказательством мотивации будет являться волонтёрская работа, дипломы, спортивные достижения, а также хорошее мотивационное письмо. Помимо этого, иностранные студенты должны подтвердить высокий уровень владения английским языком, получив хороший балл TOEFL/IELTS.
Факт: критерии приёма для международных отличаются от локальных студентов. Большинство университетов не требуют от международных студентов сдачи SAT, а некоторые не спрашивают и мотивационного письма и рекомендаций от учителей (как было у меня в CSULB).
2. Вы можете поступить в университет, не определившись со специальностью
Большинство университетов США предлагают гибкую систему образования, позволяя людям определяться со специальностью до двух лет. Студенты, не выбравшие профиль обучения, получают статус undeclared и в течение первых двух лет могут учить предметы общего образования. В течение этого времени можно также менять специальность (что, впрочем, может продлить время обучения).
3. Можно получать два высших образования одновременно
При желании, американские студенты могут получать два высших образования одновременно. Для этого, правда, нужно иметь хорошую успеваемость и получить специальное разрешение. Всем студентам разрешается помимо основного профиля выбрать дополнительный – майнор – для расширения кругозора. К примеру, учась на графического дизайнера, я планирую взять майнор в бизнесе и управлении, который включает в себя пять дополнительных курсов из списка на выбор. Нельзя выбрать две специальности с одного факультета.
4. Подавать документы надо заблаговременно
Большинство университетов США принимает документы на осенний семестр в октябре и ноябре за почти что год заранее, к чему не готовы многие студенты. Поступить можно как на осенний, так и на весенний семестры, так что если вы опоздали с подачей документов – не расстраивайтесь.
5. Студенты сами распределяют нагрузку
В США студентам предлагается две формы обучения:
• Full-time (12-18 юнитов или 4-6 уроков в неделю)
• Part-time (3-9 юнитов или 1-3 уроков в неделю).
Таким образом, выбирая больше уроков в неделю, студенты могут закончить колледж не за 4 года, а за 3, и напротив, учась 2 урока в неделю, студент может закончить университет за шесть лет.
Помимо этого, во многих университетах есть зимние и летние семестры, длящиеся от 2 до 6 недель. За короткий зимний семестр, длящийся 2-3 недели, студенты в ускоренном темпе проходят обычную программу курса и сдают все те же самые экзамены, что в обычные семестры.
Если Вы хотите поступить учиться в американский вуз, наша компанию поможет вам собрать все необходимые документы и проконсультирует вас как повысить шансы на поступление и получении виза в США. Приходите к нам в офис и получите консультацию БЕСПЛАТНО!